•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

بازداشت و بیخبری از وضعیت ۳ تن از شهروندان ساکن مریوان

0
368

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, سه تن از شهروندان ساکن روستای نی از توابع شهرستان مریوان به دلایل نامعلومی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکانی نامشخص منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, طی روزهای گذشته, “فردین بدخش”, “سینا جاست” و “هادی راستی”, سه تن تن از شهروندان ساکن روستای نی از توابع شهرستان مریوان واقع در استان کردستان توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. از دلایل بازداشت و اتهامات این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش, “هادی راستی” ۲۲ ساله, فرند فریق, “سینا جاست” ۲۲ ساله, فرزند سالار و “فردین بدخش”, ۲۳ ساله فرزند لطیف, جملگی افراد از ساکنان روستای نی از توابع شهرستان مریوان از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

لازم به ذکر است از میان این افراد فقط “سینا جاست”, پیش از این و در تاریخ ۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهام “همکاری با احزاب مخالف نظام” توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهرستان بازداشت و جهت بازجوئی و تکمیل پرونده از بازداشتگاه اداره اطلاعات مریوان به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در شهرستان سنندج منتقل شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شده بود. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.