•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

بازداشت دستکم ۳ نفر در جریان تجمع اعتراضی در مقابل سفارت ترکیه در تهران

0
626

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی جمعه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, الناز پاکروان, سبحان محمدی فر و ناصر محمدیان, در جریان تجمع اعتراضی شب گذشته مسالمت آمیز شهروندان در مقابل سفارت ترکیه در تهران و در اعتراض به بازداشت امیرحسین مقصودلو « امیر تتلو », پس ضرب و شتم توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. این افراد پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان اوین امروز به زندان تهران بزرگ و بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی جمعه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, الناز پاکروان, سبحان محمدی فر با نام مستعار « سبحان ابی », ناصر محمدیان با نام مستعار « علی تتو », به همراه ۴۰ نفر دیگر از شهروندان در اعتراض به بازداشت امیرحسین مقصودلو « امیر تتلو », تجمع اعتراضی را در مقابل سفارت ترکیه در تهران برگزار کرده بودند که این ۳ نفر بعنوان لیدر این تجمعات از سوی ماموران اطلاعات سپاه پس از ضرب و شتم بازداشت شدند. پس از تکمیل پرونده و اتمام بازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف واقع در زندان اوین, ناصر محمدیان و سبحان محمدی فر به زندان تهران بزرگ و الناز پاکروان به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “شب گذشته تجمعی در اعتراض به بازداشت امیر حسین مقصودلو معروف به امیر تتلو از سوی حدود ۴۰ نفر از طرفداران وی در برابر سفارت ترکیه برگزار شد که ماموران اطلاعات سپاه با حمله ناگهانی افراد را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و سپس الناز پاکروان متولد ۱۳۸۰, سبحان محمدی فر معروف به سبحان ابی متولد ۱۳۸۰, ناصر محمدیان معروف به علی تتو, متولد ۱۳۶۸, را بعنوان ۳ نفر که گرداننده و لیدر این تجمع اعتراضی بودند را بازداشت کردند”. 

 این منبع مطلع همچنین گفت: “پس از انتقال این افراد به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی اولیه سبحان محمدی فر و ناصر محمدیان به زندان تهران بزرگ و الناز پاکروان هم به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شدند”. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “ماموران لباس شخصی در زمان بازداشت این افراد به شدت آنها را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند و این افراد از ناحیه سر و صورت دچار آسیبهای جدی شده بودند”. 

بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقرارگاه ثارالله سپاه پاسدارانلیدر تجمعاتنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینیروهای لباس شخصیناصر محمدیانناصرمحمدیانآزادی بیان در ایرانالناز پاکروانامیرتتلوامیرحسین مقصودلواسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگاصل ۲۷ قانون اساسیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبند ۲ الف در زندان اوینبند ۲ الف زندان اوینبند ۲ الف زندان اینبند ۲ الف سپاهبند ۲ الف سپاه پاسدارانبند ۲ الف سپاه در زندان اوینبند ۷ زندان قرچک ورامینبند زنان در زندان قرچک ورامینبند زنان رندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک ورامینبند۲ الف سپاهبند۲الفبند۲الف سپاهبنددوالفبنددوالف سپاهباتومبازجوئی از زندانیبازجوئی در بنددوالفبازداشتبازداشت و بیخبریبازداشت و ضرب و شتمبازداشت امیرتتلوبازداشت امیرحسین مقصودلوبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانتیپ ۵ زندان تهران بزرگتجمع اعتراضیتجمعات اعتراضیترکیهحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریخوانندهزندان قرچک ورامینزندان اوینزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۵سفارت ترکیهسفارت ترکیه در تهرانسپاه پاسدارانسبحان محمدی فرسبحان محمدیفرسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانعلی تتو

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: