•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

بازداشت تعدادی از شهروندان اهل سنت در اهواز

0
575

جمعی از شهروندان سنی مذهب ساکن اهواز در شامگاه دوشنبه در حین انجام مناسک مذهبی توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, شامگاه دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸, تعدادی از شهروندان اهل تسنن ساکن اهواز در حین انجام مناسک مذهبی« ادای نماز تراویح» توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

بازداشت این شهروندان که گفته می شود در دسته ای پر تعداد بوده در حین برگزاری نماز تراویح و توسط قرارگاه ابوالفضل العباس وابسته به اطلاعات سپاه همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.
هویت سه تن از این شهروندان “ابو مجتبی, محمد حیدری فرزند احیال از اهالی ملاشیه، علی سواری  فرزند زغیر, سعدون مهدی” توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. 
تراویح به نمازهائی در الهیات اهل سنت اطلاق می‌شود که این دسته از شهروندان در شب‌های ماه رمضان به صورت جماعت به برگزاری مناسک مذهبی خود می پردازند.

با توجه به اینکه در الهیات تشیع نماز تراویح بصورت جماعت را بدعتی در اسلام می‌دانند، نیروهای امنیتی در خوزستان در چند سال اخیر نسبت به برگزاری این نوع نماز در ماه رمضان برخورد امنیتی داشته‌اند.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و اعمال ممانعت در انجام مناسک مذهبی این دسته از پیروان ادیان از سوی ارگانهای امنیتی از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: