•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

بازداشت مسعود کاظمی, روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی

0
630

ساعتی پیش مسعود کاظمی، روزنامه نگار و سردبیر ماهنامه صدای پارسی در پی اضافه شدن ۲ اتهام به مجموع اتهامات دیگرش از سوی دادگاه انقلاب تهران با عناوین “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از انصاف نیوز, امروز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸, “مسعود کاظمی”, روزنامه نگار و سردبیر ماهنامه صدای پارسی و فعال رسانه ای در پی اضافه شدن ۲ اتهام دیگر به مجموع اتهامات قبلی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. 

علی مجتهدزاده، وکیل مسعود کاظمی، خبر داده که امروز در جلسه رسیدگی به اتهامات این روزنامه‌نگار، توسط قاضی محمد مقیسه با دو اتهام جدید “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماعی و‌تبانی به‌ قصد اقدام علیه امنیت‌ملی” بدون‌ این‌ که پیش‌تر به او تفهیم شده‌ باشد، برگزار و ۲ اتهام به مجموع اتهامات وی افزوده شد.

این وکیل دادگستری همچنین گفت: «در جلسه رسیدگی امروز به اتهامات مسعود کاظمی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب رسیدگی شد و قرار کفالت از ۱۰۰میلیون تومان به قرار وثیقه به مبلغ ۱ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد که همین افزایش قرار وثیقه عدم توانائی در تامین آن از سوی مسعود کاظمی باعث بازداشت و انتقال وی به زندان اوین شد. 

مسعود کاظمی که سابقه همکاری با روزنامه‌هایی چون شرق و قانون را دارد و پیش از این سردبیر ماهنامه صدای پارسی هم بود، در ۱۴ آبان‌ماه ۱۳۹۷ نیز بازداشت شده بود.

او در آن زمان در صفحه توئیتر خود دربارهٔ فسادهای رخ داده در وزارت صنعت، معدن و تجارت مطالبی نوشته بود. او همچنین سؤال‌هایی از حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، دربارهٔ قتل‌های زنجیره‌ای پرسیده بود.

لازم به ذکر است که جلسه اول رسیدگی به اتهامات قبلی مسعود کاظمی در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” با ۴ محور اتهامی؛ “نشر اکاذیب”، “توهین به مقامات و مسئولان”، “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” برگزار شده بود. 

این فعال رسانه ای در تاریخ ۱۴ آبان‌ ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی خود بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی در تاریخ ۲۰ آبان‌ سال گذشته  با قرار کفالت آزاد شده بود.

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت میگیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: