•                  
جمعه , ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱
جمعه, می 20

مرتضی امیری جرقویه, فعال سیاسی بازداشت شد

0
1064

حقوق بشر در ایران – عصر چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی مرتضی امیری جرقویه, فعال سیاسی ساکن اصفهان بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از پیک ایران, عصر چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, مرتضی امیری جرقویه, فعال سیاسی و از مقلدان آیت الله منتظری, ساکن اصفهان توسط ماموران امنیتی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در این گزارش آمده است: ” ماموران امنیتی, عصر روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, مرتضی امیری جرقویه، فعال سیاسی ساکن در اصفهان و از مقلدان آیت‌الله منتظری را  بازداشت کرده و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست”.

همچنین در گفته می شود بازداشت این فعال سیاسی بدلیل نگارش نامه انتقادی وی به علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفته است. 

لازم به ذکر است, این فعال سیاسی از جانبازان جنگ ایران و عراق و همچنین بازنشسته آموزش و پرورش می باشد و پیش از این هم سابقه بازداشت, تبعید و ممنوع الممبری را بدلیل اعتراضات به حکومت جمهوری اسلامی متحمل شده بود. 

بازداشت مرتضی امیری جرقویه, فعال سیاسی در حالی توسط ماموران امنیتی در حالی صورت گرفته که ابراهیم رئیسی, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸, با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

سرکوب فعالان سیاسی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال سیاسی کوردفعالان سیاسیفعالان سیاسی در ایرانفعالان سیاسی در جمهوری اسلامیمقلدان منتظریمرتضی امیریمرتضی امیری جرقویهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتینافرمانی مدنی شهروندان در ایراننامهوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایرانآیت الله منتظریآزادی بیانآزادی بیان و قلمآزادی بیان و عقیدهآزادی بیان و عقیده در ایرانآزادی بیان در ایرانانتقاداستان اصفهانبیخبریبازداشتبازداشت مرتضی امیریبازداشت مرتضی امیری جرقویهبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت وبیخبریبازداشت بیخبریبازداشت شهروندانحقوق شهروندان در ایرانحسینعلی منتظریسرکوب فعالان سیاسیسرکوب فعالان سیاسی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان منتقد در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: