•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, اکتبر 6

ادعای ابراهیم رئیسی؛ دفاع از حقوق بشر در ذات حکومت ایران است

0
1259

حقوق بشر در ایران – روز جاری, در جریان برگزاری شورای عالی حقوق بشر که از سوی قوه قضائیه و با حضور افرادی همچون “ابراهیم رئیسی”, “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” برگزار شد همانند قبل صحبتهایی از سوی این افراد عنوان شد که در نوع خود جای تفکر دارد با آنچه که از حقایق در ایران قابل مشاهده می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, امروز یکشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸, “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی به عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابر با اصول حقوق بشر دارد!

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه در ادامه ادعاهای واحی که بدور از واقعیات امر و آنچه که در زندانهای ایران اتفاق می افتد و از سوی مسئولان قضائی و حکومتی در ایران همیشه پنهان شده است مدعی شد “دفاع از حقوق بشر در ذات حکومت جمهوری اسلامی است”. 

این مقام عالی رتبه قضائی در ایران در ادامه ادعاهای خود افزود؛ با توجه به قوانین جاری حقوقی که بر مبنای احکام اسلامی صادر می شود می توان گفت بهترین دفاع از حقوق بشر با توجه به رابطه مثبت بین این احکام با قوانین اسلامی دارد. اشاره این مقام قضائی به احکامی از قبیل صدور احکام اعدام, احکام قطع دست و یا صدور احکام شلاق برای کارگران و شهروندانی است که روزانه توسط دادگاههای انقلاب در تهران و سایر شهرستانهای ایران به آن محکوم می شوند. 

رئیسی همچنین در ادامه ادعاهای خود افزود؛ عملکرد حکومت جمهوری اسلامی در سطح بین المللی در زمینه حقوق بشر بسیار مثبت بود و با این ادعا که از واقعیت امر فاصله بسیاری دارد خواستار بیان مفاهیم حقوق انسانی توسط حکومت جمهوری اسلامی برای جهان شد و تائید که که حکومت جمهوری اسلامی از مدعیان رعایت حقوق بشر می باشد. 

ابراهیم رئیسی در همین رابطه و ادعاهای خود همچنین گفت؛ “تخلفات مربوط به رعایت حقوق افراد در ایران یک استثناء است”!

صحبتها و ادعاهای ابراهیم رئیسی, بعنوان فردی که هدایتگر قوه قضائیه در حکومت حال حاضر ایران می باشد در کنار حقایقی از قبیل صدور احکام سنگین حبس و شلاق برای مدافعان حقوق بشر که می توان به صدور حکم بیش از ۳۰ سال حبس تعزیری و شلاق برای نسرین ستوده, فعال حقوق بشر و محکومیت امیرسالار داوودی, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری اشاره داشت. 

همچنین محرومیت زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندانهای ایران از حق درمان و محرومیت از اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان که در این می توان به اسامی افرادی از قبیل؛ سهیل عربی, علیرضا گلیپور, آرش صادقی, مهدی ساجدی فر و بسیاری دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای ایران تنها گوشه ای دیگر از دروغ پردازی و سفسطه گری و پنهان کاری از حقایق آشکار نقض حقوق بشر در ایران می باشد. 

در بخشی دیگر از این بیان آشکار نقض حقوق بشر در ایران که می توان بعنوان مثال در مقابل ادعاهای “ابراهیم رئیسی” بعنوان نفر اول دستگاه قضائی حاکم بر ایران عنوان کرد محرومت فعالان مدنی و سیاسی از دسترسی به حق دادرسی عادلانه و حق دسترسی به وکیل منطبق با اصول حقوق بشر که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در ماده ۵ آئین دادرسی کیفری که حکومت جمهوری اسلامی خود تدوین گر آن می باشد را مورد اشاره قرار داد. 

سرکوب گسترده و صدور احکام شلاق و حبسهای طولانی مدت برای کارگران واحدهای صنعتی از نیشکر هفت تپه در شهرستان شوش از توابع استان خوزستان گرفته تا کارگران شرکت آذر آب اراک و یا کارگران سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی که برای دریافت مطالبات معوقه شان تجمعات اعتراضی منطبق با ماده ۱۹ از اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی منطبق با اصل ۲۷ از قانون اساسی که “ابراهیم رئیسی”, مدعی عمل و احترام به آنها می باشد باز هم گوشه ای آشکار از دروغ پردازیهای رئیس قوه قضائیه و پنهان کاری این مقام حکومتی برای ماله کشی بر بروی سرکوب گسترده و نقض حقوق بشر در ایران می باشد. 

سرکوب گسترده پیروان سایر ادیان در ایران در حالی به شکل گسترده ادامه دارد که ابراهیم رئیسی در بخشی از ادعاهای خود مدعی رعایت حقوق شهروندی در ایران شده. اخراج شهروندان بهائی از دانشگاه و اعمال محرومیتهای گسترده بر این شهروندان با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی, از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و یا در بخشی دیگر از اعمال فشار بر شهروندان پیرو سار ادیان می توانیم به بازداشت گسترده دگراندیشان مذهبی و تفهیم اتهاماتی بدور از واقعیت بر نوکیشان مسیحی و صدور احکام سنگین بر علیه این شهروندان می باشد که در نوع خود و در قیاس با ادعاهای ابراهیم رئیسی تفاوتی از زمین تا آسمان دارد. 

آنچه ابراهیم رئیسی, بعنوان رئیس قوه قضائیه سعی در پنهان کردن سرکوب گسترده شهروندان و نبود مدیریت صحیح در نظام قضائی و اقتصادی و اجتماعی ایران می باشد داشت اما با تفکر بر این موارد که حکومت جمهوری اسلامی از از بدو انقلاب ۱۳۵۷ تا به امروز چه موارد و لیست عظیمی از سرکوب و نقض حقوق بشر داشته خود بیان کننده این واقعیت است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتیدی بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند که موارد گسترده نقض حقوق بشر و اعدامهای فراقانونی و محرومیت شهروندان از حق دادسرای عادلانه را نمی بینند که البته می توان گفت می بینند اما وانمود به احترام حقوق بشر دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.