•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

بازداشت ۲ فعال دانشجوئی دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی

0
171

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی در تهران پس از بازداشت علی حقیقت جوان, فعال دانشجوئی و سیاسی دانشگاه علم و صنعت وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. همچنین امیرحسین علی بخشی, دیگر فعال دانشجوئی در دانشگاه امیرکبیر تهران پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, روز یکشنبه ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, علی حقیقت جوان, فعال دانشجوئی و فعال سیاسی در حال تحصیل در دانشگاه علم و صنعت و امیرحسین علی بخشی, دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر دانشگاه تهران پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش, از دلایل بازداشت امیرحسین علی بخشی و علی حقیقت جوان, دو فعال دانشجویی و اتهامات و ارگان بازداشت کننده این ۲ فعال دانشجوئی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

سرکوب فعالان دانشجوئی, در حالی رخ می‌دهد که بر طبق اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزاری تجمعات اعتراضی را بعنوان حق برای افراد محترم می‌شمارد و به عنوان یک حق بر آن تاکید میکند. همچنین در اصل ۲۷ قانون ساسی برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح و مسالمت آمیز, برای شهروندان بعنوان حق در نظر گرفته شده است.

مجموعه اتهامات منتسبه بر فعالان دانشجوئی, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: