•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

بازداشت مولوی محمد قلندرزهی, فعال مذهبی اهل سنت در زاهدان توسط نیروهای امنیتی

0
728

حقوق بشر در ایران – روز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی لباس شخصی به منزل شخصی مولوی محمد قلندرزهی, فعال مذهبی اهل سنت و امام جماعت منطقه کامبوزیا زاهدان و مدرس مکتب عثمانیه این شهروند اهل سنت را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, مولوی محمد قلندرزهی, فعال مذهبی اهل سنت, در پی یورش ماموران لباس شخصی به منزل شخصی وی بازداشت و به از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

بنقل از یک منبع مطلع: “تعدادی مامور لباس شخصی مسلح به منزل مولوی محمد قلندرزهی, هجوم آورده بدون اینکه تفهیم اتهامی بر وی انجام وی را بازداشت کردند”. 

این منبع مطلع همچنین افزود: “خانواده ایشان با گذشته یک هفته از وضعیتش و محل نگهداریش خبر ندارند و نگران حالش هستند”. 

لازم به ذکر است, مولوی محمد قلندرزهی, فعال مذهبی اهل سنت و مدرس مکتب عثمانیه جام جم زاهدان و همچنین امام جماعت مسجد منطقه کامبوزیا این شهر می باشد. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعال مذهبیفعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتفعالان مذهبی اهل تسننفعالان مذهبی اهل سنتمولویمولوی محمد قلندرزهیمحله کامبوزیا در زاهدانمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننمازخانه شهروندان اهل سنتپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایرانامام جماعتامام جمعهامام جمعه موقت اهل سنت راسکامام جمعه اهل تسننامام جمعه اهل سنتامام جمعه اهل سنت زاهداناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل تسنن در زندانهای ایراناهل تسنن در زاهداناهل تسنن زاهداناحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایرانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان اهل سنتبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنتسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوبشهروندان اهل تسنن زاهدانشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان سنی مذهبشهروندان سنی مذهب در ایرانشهروندان سنی مذهب در زاهدانشهروندان سنی مذهب در سیستان و بلوچستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: