•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

امیرحسین علی بخشی, فعال دانشجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
359

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, امیرحسین علی بخشی, فعال دانشجوئی و از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران که چندی پیش توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امیرحسین علی بخشی, فعال دانشجوئی و دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه امیرکبیر تهران, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان اوین آزاد شد. این فعال دانشجوئی باید در انتظار دریافت ابلاغیه جهت تشکیل جلسه دادرسی باشد. 

براساس این گزارش؛ امیرحسین علی بخشی از اعضای سابق شورای احیای انجمن‌های دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه در دانشگاه امیرکبیر تهران بوده است که پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, امیرحسین علی بخشی, دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر دانشگاه تهران به همراه علی حقیقت جوان, دیگر فعال دانشجوئی و فعال سیاسی در حال تحصیل در دانشگاه علم و صنعت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

سرکوب فعالان دانشجوئی, در حالی رخ می‌دهد که بر طبق اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزاری تجمعات اعتراضی را بعنوان حق برای افراد محترم می‌شمارد و به عنوان یک حق بر آن تاکید میکند. همچنین در اصل ۲۷ قانون ساسی برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح و مسالمت آمیز, برای شهروندان بعنوان حق در نظر گرفته شده است.

مجموعه اتهامات منتسبه بر فعالان دانشجوئی, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: