•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

بازداشت امیر چمنی, فعال مدنی ساکن تبریز پس از احضار به پلیس فتا

0
646

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, امیر چمنی, فعال مدنی ساکن تبریز پس از احضار به به پلیس فتا در این شهرستان بدون تفهیم اتهام بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این فعال مدنی پیش از این و در سال ۱۳۹۶, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفهیم اتهام بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران , امروز پنجشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, امیر چمنی, فعال مدنی ساکن تبریز به دلیل فعالیت در فضای رسانه ای پس از احضار به پلیس فتا در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش, روز جاری, پلیس فتا در تبریز پس از احضار امیر چمنی, فعال مدنی را پس از احضار به این ارگان امنیتی بازداشت کرد. این فعال مدنی طی تماسی کوتاه با خانواده خود خبر بازداشت خود را به اطلاع آنها رساند اما از دلیل بازداشت وی اطلاعی در دست نیست”.  

امیر چمنی, پیش از این و در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۷, بطور کتبی ضمن دریافت ابلاغیه ای به شعبه ۱۹ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز احضار شده بود. این فعال مدنی همزمان با آن احضار در صفحه شخصی خود نوشته بود: “دو روز از آزادی‌ام نگذشته که با ابلاغیه جدیدی مواجه شده‌ام. طی ده ماه اخیر، با شکایت نهادهای امنیتی، سه پرونده قضایی در دادسرای تبریز علیه من باز شده است. مورد عجیب همین مورد اخیر است که دو هفته پیش، یعنی زمانی که در زندان تبریز در حال گذراندن حکم بودم، علیه من اعلام جرم شده و پرونده جدیدی در یازدهم بهمن ماه باز شده است”. 

این فعال مدنی,  در تاریخ ۱۱ شهریورماه سال ۱۳۹۷,  توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل بر به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

وی همچنین در تاریخ ۲۶ آذرماه ۱۳۹۷, جهت تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود راهی زندان مرکزی تبریز شده بود. لازم به توضیح است که این فعال مدنی, در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی, در تاریخ ۲۵ بهمن ماه سالجاری از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

امیر چمنی,  پیش از این و در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۳۹۱ هم  توسط شعبهٔ ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل بر, به اتهام توهین به رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل سه ماه و یک روز حبس تعزیری و همچنین از سوی شعبهٔ ۱۰۴ دادگاه کیفری تبریز به اتهام توهین به رئیس جمهور به ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.

این فعال دانشجویی در تاریخ ۲۴ دی‌ماه همان سال جهت تحمل حبس راهی زندان شد و با پایان دوران محکومیت در تاریخ ۱۱ مهرماه ۱۳۹۲ از زندان تبریز آزاد شده بود.

امیر چمنی, پیش از این محکومیتها در تاریخ ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۲, حکم ۴۰ ضربه شلاق وی اجرا شد. 

ابراهیم رئیسی, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب فعالان فضای مجازی و فعالان شبکه های اجتماعی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفعال فضای مجازیفعال مدنیفعالیت در فضای مجازیفعالان فضای مجازیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانپلیس فتاپلیس فتا در ایرانپلیس فتا در تبریزپلیس فضای مجازیپلیس تبادل ارتباط در فضای مجازیآذربایجان شرقیامیر چمنیاحضار به پلیس فتااخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت امیر چمنیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب فضای مجازیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالین حقوق بشر در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان فتاشورای عالی فضای مجازی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: