•                  
شنبه , ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱
شنبه, می 21

بازداشت قاسم عطایی عظیمی, فعال دانشجوئی و سیاسی ساکن بجنورد توسط نیروهای امنیتی

0
1045

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, قاسم عطایی عظیمی, فعال دانشجوئی و فعال رسانه ای ساکن بجنورد, پس از انتقال به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان و تفهیم اتهام به زندان بجنورد منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از امتداد, روز شنبه ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, قاسم عطایی عظیمی, روزنامه نگار و فعال دانشجوئی و سیاسی مسئول شاخه استانی سازمان عدالت آزادی ساکن شهرستان بجنورد توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و پس از تفهیم اتهام در شعبه ۳دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان به زندان بجنورد منتقل شد. 

براساس این گزارش, این فعال رسانه ای در پی فعالیت در فضای مجازی و با شکایت استانداری خراسان شمالی توسط ماموران پلیس فتا بازداشت شد. 

 از مصادیق حقوقی و اتهامات این فعال سیاسی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

سرکوب فعالان فضای مجازی و فعالان شبکه های اجتماعی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: