•                  
چهارشنبه , ۱۵ تیر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, جولای 7

خبات دهدار, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج آزاد شد

0
1352

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, خبات دهدار, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج آزاد شد. این زندانی سیاسی از سال ۱۳۹۵ در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و ۳ ماه خود بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, خبات دهدار, فعال سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج آزاد شد. این زندانی سیاسی از سال ۱۳۹۵ با اتهامات مرتبط با احزاب کورد مخالف نظام توسط دادگاه انقلاب سنندج به تحمل ۵ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

لازم به ذکر است, در سال ۱۳۹۵, شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ شهرستان سنندج, خبات دهدار را از بابت اتهام “عضویت در حزب کوموله”, مورد محاکمه قرار داد و به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری ۳ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم عیناً توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان تائید شد و در تاریخ ۲۳ خردادماه ۱۳۹۵, خبات دهدار پس از احضار به واحد اجرای احکام کیفری این شهرستان بازداشت و جهت تحمل حبس راهی زندان مرکزی این شهرستان شد. 

خبات دهدار, در تاریخ ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۴, دقیقاً ۵ سال پس از ابلاغ حکم حبس تعلیقی خود به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” توسط نیروهای اداره اطلاعات در سنندج بازداشت شد و پس از تحمل ۱۷ روز بازجوئی و سلول انفرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۴ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

وی در تاریخ ۱۱ اسفندماه ۱۳۸۹ از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اتهام “عضویت در کومله” به تحمل ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانکردستان ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایراناحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد نخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیحزب کومولهخبات دهدارخبات دهدار فعال سیاسیدادگاه انقلاب سنندجزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندانی سیاسیزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشعبه اول دادگاه انقلاب سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: