•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

بازداشت ۱۰تن از شهروندان ساکن شهرستان ماهشهر توسط نیروهای امنیتی

0
261

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, دستکم ۱۰ نفر از شهروندان سامن شهرستان ماهشهر به اتهام برگزاری مجلس ترحیم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بازداشت این افراد به دلیل محدودیتهای تردد و فاصله گذاری برای مقابله با کرونا صورت گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز چهارشنبه ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی در شهرستان ماهشهر دستکم ۱۰ نفر از شهروندان ساکن این شهرستان را به بهانه برگزاری مجلس ترحیم توسط این شهروندان پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

براساس اعلام محسن بیرانوند, دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ماهشهر: “مجلس فاتحه خوانی روز گذشته در ماهشهر برگزار شد که ۱۰ از این افراد با دستور وی نیروی انتظامی بازداشت شدند”. 

بیرانوند افزود: “خانواده فرد متوفی متعهد شده بودند مراسم فاتحه‌خوانی را به صورت گسترده برگزار نکنند، اما به مصوبات ستاد کرونا توجه نکردند به همین دلیل پدر و ۲ نفر از برادران متوفی که از بانیان برگزاری مراسم در این شرایط بودند بازداشت شدند”.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: