•                  
پنج شنبه , ۰۱ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 22

بازداشت ۸ شهروند ساکن شهرستانهای بانه و کامیاران توسط نیروهای امنیتی

0
122

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, دستکم ۸ شهروند ساکن شهرستانهای بانه و کامیاران از توابع استان کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. بازداشت این شهروندان بدون تفهیم اتهام صورت گرفته و از وضعیت و مکان نگهداری این افراد اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز یکشنبه ۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، فرهاد و بیستون احمدی پور, دو برادر, فرزندان عبدالله, اهل شهرستان بانه, با مراجعه نیروهای امنیتی به محل سکونت آنها بدون ارائه حکم قضائی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

همچنین در تاریخ ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, خلیل کریمی فرزند صالح، کریم کریمی فرزند صالح، بارزان کریمی فرزند صالح، “هادی احمدپور” فرزند محمود و ادریس کریم زاده, پنج تن از شهروندان ساکن شهرستان کامیاران توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.  

همچنین طی روزهای اخیر, فرشاد رحمانی, شهروند ساکن شهرستان کامیاران بدون ذکر دلیل توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

از زمان بازداشت از وضعیت هیچ یک از این شهروندان اطلاعی در دسترس نیست و پیگیری های خانواده و نزدیکان این افراد بی نتیجه بوده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هااحزاب کرد ایراننیروهای امنیتیبازجوئیاداره اطلاعاتنقض حقوق بشر در ایرانشهرستان کامیاراننقض حقوق بشراداره اطلاعات سنندجتفهیم اتهاماحزاب در ایرانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کرداحزاب کورد در ایراناحزاب کوردارتباط با احزاب کوردبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردیبازداشت خودسرانهاحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانهمکاری با احزاب کوردشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیارتباط با احزاب کوردیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحبازداشت و بی خبریاحزاب سیاسیاحزاب سیاسی کرداحزاب کورد سیاسیاحزاب مخالف نظامکردستان احزاب کوردیاحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظامشهروندان شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظاماداره اطلاعات کامیاراناداره اطلاعات بانههمکاری با احزاب کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایراناداره اطلاعات شهرستان کامیاراناحزاب کوردستانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیعضویت در احزاب کوردشهروندان کرد زندانی سیاسیفرهاد احمدپوربیستون احمدپورفرهاداحمدپوربارزان کریمیهادی احمدپورادریس کریم زادهاداره اطلاعات شهرستان بانهفرشاد رحمانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: