•                  
پنج شنبه , ۰۸ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 29

احضار جعفر ابراهیمی, فعال صنفی فرهنگیان به دادسرای فرهنگ و رسانه

0
115

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه۹ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه با صدور و ابلاغ احضاریه ای جعفر ابراهیمی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان را فراخواند. این احضار مربوط به پرونده ای که در سال ۱۳۹۶ با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران بر علیه جعفر ابراهیمی به دلیل فعالیتهای وی در فضای رسانه ای بود صورت گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جعفر ابراهیمی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و از اعضای کانون صنفی معلمان, ساکن تهران با دریافت احضاریه ای توسط شعبه  ۹ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد. احضار این فعال صنفی فرهنگیان مربوط به شکایت اطلاعات سپاه پاسداران از جعفر ابراهیمی در پرونده ای که از سال ۱۳۹۶ بر علیه وی باز شده صورت گرفته است. 

براساس اعلام حسین تاج, وکیل دادگستری: “در احضاریه‌ای که به دست ما رسیده است، جعفر ابراهیمی باید به همراه وکیل و وثیقه در شعبه بازپرسی رسانه حاضر شود. این احضاریه مربوط به یک پرونده جدید است و ربطی به بازداشت دی ماه ندارد و علت احضار به صورت دقیق مشخص نیست”. 

همچنین یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: ” این احضار مرتبط با فعالیتهای جعفر ابراهیمی در فضای مجازی در سال ۱۳۹۶ بوده در پیشتر هم این فعال صنفی فرهنگیان ۳ جلسه بازپرسی به شعبه ۹ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود. 

لازم به ذکر است, جعفر ابراهیمی, فعال صنفی فرهنگیان, در تاریخ ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, که در پرونده ای دیگر در جریان مراسم ۵ دی ماه مربوط به چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری در بهشت سکینه کرج بازداشت شده بود پس از طی دوران بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام دوران دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

آزادی جعفر ابراهیمی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان با تودیع قرار وثیقه در حالی صورت گرفت که پیش از این در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی با یورش به منزل شخصی این فعال صنفی فرهنگیان, ساکن تهران, پس از تفتیش منزل اقدام به ضبط گوشی تلفن همراه همسر وی کرده بودند. 

این فعال صنفی فرهنگیان,  پس از بازداشت در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری مراسم چهلم “پویا بختیاری”, از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج, در پی یورش ماموران امنیتی به این مراسم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸, پس از پیگیرهای مستمر خانواده این فعال صنفی فرهنگیان و با مراجعه آنها به دادسرای کرج به آنها اعلام شده بود با توجه به تمدید قرار بازداشت جعفر ابراهیمی برای مدت ۱۵ روز دیگر لذا با توجه به این تمدید, تصمیم گیری پیرامون قرار آزادی وی به ۲ هفته دیگر موکول خواهد شد. 

در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۸, کانون صنفی معلمان ایران, با صدور بیانیه ای نسبت به بازداشت و تداوم بیخبری از وضعیت جعفر ابراهیمی, معلم و از فعالان صنفی فرهنگیان واکنش نشان داد و در این بیانیه نسبت به تداوم سرکوب شهروندان در جریان این تجمعات اعتراضی و اعمال فشارهای امنیتی از قبیل ممانعت از برگزاری مناسک مذهبی و همچنین بازداشت شهروندان که جعفر ابراهیم هم از جمله این افراد می باشد رفتارهای جمهوری اسلامی لجوجانه و مایه تاسف دانست. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هافرهنگیفرهنگی معلمفرهنگیانفرهنگیان ایرانفرهنگیان در ایرانفعال صنفیفعال صنفی فرهنگیفعال صنفی فرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان مشهدفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعال صنفی فرهنگیان در ایرانفعال صنفی معلمانفعال صنفی معلمان ایرانفعال صنفی دانشجویانمعلممعلم و فعال صنفی فرهنگیانمعلمانمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان در ایرانمعلمان در جمهوری اسلامیمعلمان دربندمعلمان زندانینقض حقوق بشر در ایرانکانون صنفی معلمانکانون صنفی معلمان ایرانکانون صنفی معلمان تهراناحضار و بازپرسیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانجلسه بازپرسیجعفر ابراهیمیجعفر ابراهیمی فعال صنفی فرهنگیانحقوق فرهنگیان در ایرانحقوق معلمانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی فرهنگیان در ایرانحقوق شهروندی معلمان در ایراندادسرای فرهنگ و رسانهدادسرای فرهنگ ورسانهدادسرای فرهنگ رسانهسرکوب فرهنگیانسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب فرهنگیان در جمهوری اسلامیسرکوب فعالین صنفی معلمان ایرانسرکوب فعالان فرهنگیسرکوب فعالان فرهنگی در ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان در ایرانسرکوب فعالان صنفی معلمان در ایرانسرکوب معلمانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامیشعبه ۹ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: