•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

بازداشت یک فعال اینستاگرامی ساکن کرج توسط نیروهای امنیتی

0
611

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۷اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, ماموران پلیس امنیت استان البرز پس از بازداشت یک شهروند فعال اینستاگرامی به اتهام فعالیت در فضای رسانه ای و انتشار اخبار و انتقادات شخصی اش وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, امروز پنجشنبه ۱۷اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, یک فعال اینستاگرامی ساکن حصارک کرج, توسط ماموران پلیس امنیت بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس اعلام محمد فتحی زاده، رئیس پلیس امنیت استان البرز: “در پی اقدامات اطلاعاتی پلیس امنیت عمومی استان البرز مشخص شد یک صفحه اینستاگرامی اقدام به انتشار مطالبی علیه نظام و مسئولان دولتی می کند و ماموران پلیس امنیت پس شناسایی محل سکونت این فعال اینستاگرامی در منطقه حصارک شهرستان کرج وی را بازداشت کردند”. 

محمد فتحی زاده در ادامه ادعاهای خود به اتهامات منتسب شده به این فعال اینستاگرامی اشاره ای نکرد. 

لازم به ذکر است, علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد اما اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال فضای مجازیفعال اینستاگرامیفعالان اینستاگرامینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانپلیس امنیت اخلاقیپلیس امنیت استان البرزپست اینستاگراماینستاگرماینستاگراماکانت اینستاگراماخبار سرکوب شهروندان در ایرانبازداشت فعال اینستاگرامیبازداشت فعال اینستاگرامی در کرجبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان در شهرستان شهریارحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم و بیان در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانصفحه اینستاگرام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: