•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

بازداشت یک فعال اینستاگرامی ساکن خراسان جنوبی توسط نیروهای امنیتی

0
549

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, یک فعال اینستاگرامی ساکن خراسان جنوبی  توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. دلیل بازداشت این شهروند فعالیت وی در فضای رسانه ای اینستاگرام عنوان شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی یک فعال اینستاگرامی ساکن یکی از شهرهای استان خراسان جنوبی را پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل کردند 

علی محمدپور، رئیس پلیس فتا در استان خراسان جنوبی در تشریح این خبر ادعا کرد: “کارشناسان پلیس فتا طی رصد و بررسی فضای مجازی صفحه اینستاگرام دختر خانمی را مشاهده کردند که اقدام به گرفتن کلیپ آموزش انواع رقص از خود و انتشار آن در فضای مجازی کرده است”.

محمدپور همچنین ادعا کرد: “پس از پیگیری کارشناسان پلیس فتا استان، این فرد شناسایی شد و در ادامه برای توضیحات در خصوص انگیزه و هدف خود از انتشار این آموزش‌ها در این پلیس حضور پیدا کرد”.

این مقام انتظامی در ادامه افزود: “پس از حضور وی در اداره پلیس، در ابتدا منکر کار خودش شد اما در ادامه با توجه به ادله موجود لب به اعتراف گشود و در اظهارات خود هدف و انگیزه این کار را ایجاد روحیه شاد و هیجان دوران نوجوانی عنوان کرد”.

وی تصریح کرد: “در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که نامبرده در این زمینه فعالیت گسترده‌ای در فضای مجازی داشته است، که در نهایت پرونده برای سیر مراحل قضایی به دادسرا ارسال شد”.

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضاهای آموزشی در ایرانفضای مجازیفضای رسانه ایفضای رسانه ای در ایرانفعال اینستاگرامیفعال اینستاگرامی در خراسان جنوبیفعال شبکه های اجتماعیفعالان فضای رسانه ایفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانمحاکمه فعالان رسانه اینقض حقوق فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانپلیس فتاپلیس فتا خراسان جنوبیپلیس فتا در ایرانپلیس فتا در استان ایلامپلیس فتا در استان خراسان جنوبیپلیس فضای مجازیآموزشآموزش رقصاحضار و بازداشتاخبار نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت فعال اینستاگرامیبازداشت فعالان رسانه ایحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایراندادسرای فرهنگ و رسانهسرهنگ علی محمدپورسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فضای رسانه ایسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان فضای رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشبکه های اجتماعیشبکه های اجتماعی در ایرانصفحه اینستاگرامعلی محمدپور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: