•                  
جمعه , ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
جمعه, می 7

احضار, تفهیم اتهام و بازداشت ۴ نوکیش مسیحی غیر تثلیثی ساکن رشت

0
347

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت پس از احضار, مسلم رحیمی, رامین حسن پور, کاترین سجادپور و فردی دیگر با هویت نامشخص, جملگی افراد نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی ساکن رشت و برگزاری جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام در پی صدور قرار وثیقه و عدم توانائی این افراد در تامین آن به دستور بازپرس پرونده این افراد بازداشت و به زندان لاکان رشت منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مسلم رحیمی, رامین حسن پور, کاترین سجادپور و یک نوکیش مسیحی دیگر با هویت نامشخص, چهار تن از نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی, ساکن رشت پس از احضار به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر و تفهیم اتهام پس از صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان برای هر یک از این نوکیشان مسیحی این افراد بازداشت و به زندان لاکان رشت منتقل شدند. 

براساس این گزارش, جملگی هر ۴ نوکیش مسیحی در بهمن ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی یکی از این افراد در یک مکان بازداشت شدند و پس از سوال و جوابهای فراوان و ضبط اقلام شخصی به آنها اعلام شده بود که بزودی احضار خواهند شد. 

در پی یک احضار تلفنی، شعبه ۱۰ دادگاه انقلاب رشت، روز گذشته پس از تفهیم اتهام، برای هر کدام از این نوکیشان ۵۰۰ میلیون تومان قرار وثیقه تعیین کرد. این چهار شهروند مسیحی که در بهمن ماه دستگیر شده بودند، قادر به تأمین قرار وثیقه نشده و به زندان فرستاده شدند.

تاکنون اطلاع دقیقی در مورد اتهامات این نوکیشان مسیحی در دسترس نیست اما اتهامات آنها در رابطه با عضویت و فعالیت این نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی در کلیسای خانگی موسوم به کلیسای ایران است.

علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از “دغدغه‌ها و نگرانی‌های” اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

برچسب هامحرومیت از تحصیل مسیحیان ایرانمسلم رحیمیمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان نوکیشمسیحیان نوکیش در ایرانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیرینقض حقوق دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندان در ایراننوکیش مسیحینوکیشاننوکیشان مذهبی در ایراننوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در ایارننوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتپیروان سایر ادیان در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاحضار و تفهیم اتهاماعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبازپرسیبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و تفهیم اتهامبازداشت و سرکوب آزادی بیانتفهیم اتهامتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانتودیع قرار وثیقهتبعید نوکیشان مسیحیجفا بر مسیحیان ایرانجامعه مسیحی در ایرانجامعه مسیحیان ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشدگراندیش مذهبیدگراندیشان مدهبیدگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مسیحی در ایراندگراندیشان سیاسیدگراندیشان سیاسی در ایرانرامین حسین پورربازداشت و بیخبریزندان لاکان رشتزندانی عقیدتی نوکیش مسیحیسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانسرکوب مسیحیان در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان مذهبیسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان در ایرانسرکوب جامعه مسیحیسرکوب جامعه مسیحی در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانسرکوب دگراندیشان ایرانسرکوب دگراندیشان دینی در ایرانسرکوب دگراندیشان در ایرانشهروندان مسیحیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: