•                  
چهارشنبه , ۰۵ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, نوامبر 25

بازداشت شهروند ساکن دهستان ترگور از توابع ارومیه توسط نیروهای امنیتی

0
199

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی ارومیه پس از بازداشت اسلام انباخون, شهروند ساکن روستای کورانه از توابع شهرستان ارومیه وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز پنجشنبه ۱خردادماه ۱۳۹۹, اسلام انباخون, اهل روستای کورانه از توابع منطقه ترگور واقع سیلوانه شهرستان ارومیه توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش, ماموران امنیتی بدون ارائه حکم قضائی با یورش به خودروی شخصی اسلام انباخون در روستای کورانه از توابع منطقه ترگور واقع در شهرستان ارومیه یورش بردند و در پی این یورش با رفتاری خشونت آمیز و متوسل شدن آنها به شلیک هوائی این شهروند را بدون ذکر دلیل بازداشت و به همراه خود بردند. 

تا کنون پیگیری‌های خانواده این شهروند جهت اطلاع از وضعیت وی و اتهامات منتسب شده به وی بی‌نتیجه بوده و از دلیل بازداشت وی اطلاعی در دسترس نیست.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام  و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی و دادرسی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاماموران امنیتیماموران امنیتی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای لباس شخصینیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننافرمانی مدنیآزادی بیان و عقیده در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناسلام انباخونبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت اسلام انباخونبازداشت خودسرانهبازداشت خودسرانه شهروندانبازداشت خشونت آمیزبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایراندهستان ترگوردادگاه انقلاب شهرستان ارومیهروستای ترگورسیلوانهسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشلیک هواییشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهرستان ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: