•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

احضار عیسی سحرخیز, روزنامه نگار جهت اجرای حکم حبس تعزیری

0
203

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای ناحیه ۲۸ تهران, عیسی سحرخیز, روزنامه نگار و فعال رسانه ای را جهت اجرای حکم حبس تعزیری وی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۹اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, عیسی سحرخیز, روزنامه نگار و بنیانگذار انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای ناحیه ۲۸ تهران واقع در گلوبندک, جهت تحمل حبس تعزیری خود فراخوانده شد. مصادیق حقوقی این حکم بر علیه عیسی سحرخیز توهین به رئیس قوه قضائیه و توهین به رئیس جمهور وقت « محمود احمدی نژاد » بود که از بابت آن عیسی سحرخیز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این روزنامه نگار با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت: “این حکم مربوط به پرونده سال ۱۳۹۴ وی می باشد و در احضاریه‌ای که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت دریافت کرده از او خواسته شده تا ظرف مدت ۵ روز کاری از تاریخ ابلاغ به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای کیفری ناحیه ۲۸ تهران مراجعه کند”. 

در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۳۹۷, ابلاغیه‌ای الکترونیکی از جانب مهدی پور سعادت “دادیار وقت واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب گلوبندک برای عیسی سحر خیز ارسال شده بود که در آن از عیسی سحرخیز خواسته شده بود جهت اجرای حکم ۶ ماه حبس تعزیری خود را معرفی کند. 

عیسی سحرخیز, در سال ۱۳۹۵, در حالی که در زندان رجائی شهر بود در پرونده ای جدید توسط دادگاه کیفری ۲ تهران از بابت ۲ اتهام توهین به رئیس قوه قضائیه و توهین به رئیس جمهور وقت « محمود احمدی نژاد » تفهیم اتهام شد و در تاریخ ۷ تیر ماه ۱۳۹۶ از بابت اتهام توهین به رئیس قوه قضائیه به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

این فعال رسانه ای در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۴, توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده بود. همزمان با بازداشت عیسی سحرخیز, چند فعال رسانه ای و روزنامه نگار دیگر بنامهای احسان مازندرانی, سامان صفرزائی, داوود اسدی  و آفرین چیت ساز هم توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند که اتهام جملگی این افراد پروژه نفوذ عنوان شده بود. 

عیسی سحرخیز, پس از تحمل سلول انفرادی و بازجوئی های فشرده در بند امنیتی ۲ الف سپاه از بابت ۲ اتهام توهین به رهبری و فعالیت تبلیغی علیه نظام تفهیم اتهام شد. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده عیسی سحرخیز به دادگاه انقلاب تهران ارجاع و این فعال رسانه ای و روزنامه نگار از بابت اتهامات توهین به رهبری و فعالیت تبلیغی علیه نظام در مجموع به تحمل ۲۱ ماه حبس تعزیری محکوم شد. استناد دادگاه انقلاب تهران برای تفهیم اتهام توهین به رهبری به عیسی سحرخیز, خاطرات این  روزنامه نگار با نام « کازینو سیدعلی » که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ و زمانی که وی در زندان رجائی شهر بود آنرا نوشته بود قرار گرفت.

عیسی سحرخیز, پس از نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به همراه عده زیادی از فعالان سیاسی و مطبوعاتی بازداشت شد. او نهایتا به دلیل بیماری در مهرماه ۱۳۹۲ آزاد شد.

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بلاتکلیفی افراد بازداشت شده بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: