•                  
شنبه , ۲۱ تیر , ۱۳۹۹
شنبه, جولای 11

آزادی موقت ۱ تن در شهرستان بانه همزمان با بازداشت شهروندی دیگر در مریوان جهت اجرای حکم حبس

0
111

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, بارزان کریمی, شهروند اهل شهرستان بانه پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. همچنین کژوان آزادیان, فعال محیط زیست, ساکن روستای ینگیجه از توابع شهرستان مریوان جهت اجرای حکم حبس تعزیری بازداشت به زندان این شهر منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز شنبه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, بارزان کریمی, فرزند: صالح, ساکن شهرستان بانه از توابع استان استان کردستان, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. همچنین امروز چهارشنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, کژوان آزادیان, ساکن روستای ینگیجه از توابع شهرستان مریوان و دانشجوی دانشگاه پیام نور این شهرستان, جهت تحمل حبس تعزیری ۲ ماهه خود پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب مریوان بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. 

در تاریخ ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, بارزان کریمی به همراه خلیل و کریم کریمی, دو برادرش توسط نیروهای امنیتی در شهرستان مریوان بازداشت شده بود. 

بازداشت بارزان کریمی و ۲ برادر وی بدون ارائه حکم قضائی توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته بود و ماموران در زمان بازداشت اقدام به تفتیش محل سکونت وی کرده و برخی اقلام شخصی وی را ضبط کردند. 

علیرغم آزادی بارزان کریمی, کماکان خلیل و کریم کریمی در بازداشت نیروهای امنیتی و تحت بازجوئی های فشرده هستند. 

همچنین پیرامون کژوان آزادیان, فعال محیط زیست ساکن شهرستان مریوان لازم به توضیح است که وی در تاریخ   ۲۸ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷, به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران توسط نیروهای امنیتی در شهرستان مریوان بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱ خرداد ماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده این شهروند به دادگاه انقلاب مریوان ارجاع و توسط دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” محاکمه و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به ۲ ماه حبس تعزیری تغییر کرد و به کژوان آزادیان ابلاغ شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاقرار وثیقهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتیهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیکژوان آزادیانکردستان احزاب کوردیآزادی موقتآزادی با تودیع قرار وثیقهاجرای احکام کیفریاجرای حکماجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاجرای حبس تعزیریاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاداره اطلاعات شهرستان بانهارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاستان کردستانبارزان کریمیبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانتودیع قرار وثیقهحقوق شهروندی در ایرانحکم حبس تعزیریحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیروستای ینگیجهروستای ینگیجه مریوانزندان مرکزی مریوانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان مریوانشهرستان بانهصدور حکم حبس تعزیریعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: