•                  
سه شنبه , ۰۴ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

بازداشت ۲ شهروند ساکن تبریز برای اجرای احکام حبس تعزیری/ تصاویر

0
168

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر اسمعیل زاده بیشک به همراه فرزندش میلاد اسمعیل زاده بیشک, دو تن از شهروندان ساکن تبریز جهت اجرای احکام حبس تعزیری بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۷خرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر اسمعیل زاده بیشک و میلاد اسمعیل زاده بیشک, پدر و فرزند ساکن تبریز که پیش از این با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, توسط دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند برای تحمل حبس بازداشت و به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. 

در مهر ماه سال ۱۳۹۸, شعبه ۱دادگاه انقلاب تبریز پس از تشکیل جلسه دادرسی با صدور دادنامه ای جعفر اسمعیل زاده بیشک و میلاد اسمعیل زاده بیشک را از بابت اتهام “اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق پخش اعلامیه و تراکت و نوشتن مطالب مخالف نظام روی تابلو برخی اماکن و عکسبرداری و انتشار آن در فضای مجازی” هر یک را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی عینا تائید شد. 

در تاریخ  ٨ خرداد ماه سال ۱۳۹۸, جعفر اسمعیل زاده بیشک به همراه پسرش, میاد اسمعیل زاده بیشک, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در محل کارشان در تبریز بازداشت و پس از انتقال آنها به منزل شخصی خانواده اسمعیل زاده و تفتیش منزل پس از ضبط لپ تاپ و چند جلد کتاب و تلفنهای همراه این ۲ نفر را جهت بازجوئی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز منتقل کردند. و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال آذربایجانیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک اذریفعال ترک زبانفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمیلاد اسماعیل زادهمیلاد اسمعیل زادهمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانافشاگریاجرای احکام حبساجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایرانبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزبند ۱۱ زندان مرکزی تبریزبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت و اجرابازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندان آذری در ایرانجعفر اسماعیل زادهجعفر اسمعیل زادهجعفر اسمعیل زاده بیشک به همراه فرزندش میلاد اسمعیل زاده بیشکحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب تبریزدادگاه تجدیدنظر استان آذربایجانشرقیربازداشت و بیخبریزندان مرکزی تبریزسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهرستان تبریزشعبه 1 دادگاه انقلاب تبریزشعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریزشعبه اول دادگاه انقلاب تبریزصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: