•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

چهار نوکیش مسیحی جهت اجرای احکام حبس بازداشت شدند

0
443

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, حسین کدیور، خلیل دهقان پور، کمال نعمانیان و محمد وفادار، چهار تن از نوکیشان مسیحی ساکن رشت پس از مراجعه به دادگاه انقلاب این شهرستان بازداشت شدند. این بازداشت در حالی صورت گرفت که این نوکیشان مسیحی پیشتر جهت اجرای احکام حبس تعزیری احضار شده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز سه شنبه ۱۳خرداد ماه ۱۳۹۹, خلیل دهقان پور، کمال نعمانیان, حسین کدیور و محمد وفادار, چهار تن از نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی ساکن رشت در حالی که برای اخذ مهلت به دادگاه انقلاب این شهرستان مراجعه کرده بودند در پی رد درخواست آنها برای تمدید مهلت جهت اجرای حکم  حبس جملگی این افراد بازداشت شدند. این نوکیشان مسیحی, پیش از این توسط دادگاه انقلاب تهران هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” محکوم شده بودند که این احکام عینا توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران تائید شده بود. 

براساس این گزارش, جملگی این نوکیشان مسیحی پس از بازداشت و تحمل ۵ روز حبس در بازداشتگاه روز شنبه ۱۷ خرداد ماه به تهران و بند قرنطینه زندان اوین منتقل شدند. تاریخ اتمام مهلت تعیین شده برای خلیل دهقان پور، کمال نعمانیان, حسین کدیور و محمد وفادار,  روز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه سال جاری بوده است. این نوکیشان مسیحی پس از چند روز توانستند در تماس تلفنی با خانواده خود خبر اجرای احکام حبسشان را به آنها بدهند. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی احضار حسین کدیور، خلیل دهقان پور، کمال نعمانیان و محمد وفادار، چهار تن از نوکیشان مسیحی ساکن رشت به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران را اطلاع رسانی کرده بود. 

این نوکیشان مسیحی, در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, حسین کدیور، خلیل دهقان پور، کمال نعمانیان و محمد وفادار به همراه عبدالرضا «ماتیاس» علی حق نژاد, شهروز اسلام دوست, بهنام اخلاقی, بابک حسین زاده و مهدی خطیبی, نه تن از نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی, ساکن رشت, از بابت پرونده مفتوحه خود در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران توسط “محمد مقیسه” از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. پرونده این نوکیشان مسیحی پس از اعلام اعتراض به دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شده بود که در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, این حکم در مرحله تجدیدنظرخواهی عیناً تائید شد. 

جملگی این نوکیشان مسیحی طی جلسات دادرسی که در تاریخهای ۲ مردادماه و همچنین ۱ مهر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مورد محاکمه قرار گرفته بودند و احکام صادره بر علیه این افراد در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, به این نوکیشان مسیحی ابلاغ شد. 

لازم به ذکر است در جریان دادرسی بر پرونده این نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی,  پس از معرفی “وحید مشگانی فراهانی” بعنوان وکیل بر پرونده “عبدالرضا «علی» حق نژاد”, “شهروز اسلام دوست”, “بهنام اخلاقی”, “بابک حسین زاده” و “مهدی خطیبی”, پنج تن از ۹ متهم این پرونده   و ممانعت “محمد مقیسه” قاضی دادگاه مبنی بر عدم قبول وی برای وکالت بر این پرونده و از سوی دیگر محرومیت هر ۵ نفر این نوکیشان مسیحی از حق انتخاب وکیل انتخابی خود بر پرونده شان و اعلام آنها به دادگاه مبنی بر عدم قبول وکیل تعیین شده توسط دادگاه, “محمد مقیسه” اقدام به افزایش مبلغ وثیقه صادره که از قبل توسط این افراد تودیع شده بود کرد و با افزایش مبلغ وثیقه و به دلیل عدم توانائی این افراد در تامین مبلغ وثیقه, جملگی ۵ نوکیش مسیحی پس از بازداشت به بند ۴ زندان اوین منتقل شدند. 

همچنین “خلیل دهقانپور”, “حسین کدیور”, “کمال نعمانیان”و “محمد وفادار”, ۴ تن دیگر از این نوکیشان مسیحی تصمیم گرفتند که به تنهایی از خود در برابر اتهامات وارده در روز برگزاری جلسه دادرسی دفاع کنند. هریک از این افراد پس از تودیع قرار وثیقه  صادره جدید توسط محمد مقیسه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۷، “حسین کدیور” و “خلیل پوردهقان”, دو تن از نوکیشان مسیحی, در جلسه کلیسای خانگی در رشت بازداشت شده بودند. همچنین در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۷, “عبدالرضا «ماتیاس» علی حق نژاد” در منزل شخصی خود بازداشت شد و در ادامه این روند در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۷, “محمد وفادار”، “محمد «شهروز» اسلام دوست” و “کمال نعمانیان” بطور همزمان در یک جلسه کلیسای خانگی بازداشت شده بودند. در تاریخ ۴ اسفندماه ۱۳۹۷, “بهنام اخلاقی”, “بابک حسین زاده” و “مهدی خطیبی”, سه تن دیگر از نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی ساکن رشت و همزمان با برگزاری جلسه کلیسای خانگی توسط این ۳ نفر در پی یورش ناگهانی اقدام به بازداشت این افراد کردند. 

لازم به ذکر است, جملگی این افراد از “مسیحیان غیر تثلیثی”, ساکن شهرستان رشت می باشند. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در تاریخ در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از «دغدغه‌ها و نگرانی‌های» اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

برچسب هامحمد وفادارمحمدوفادارمحرومیت از تحصیل مسیحیان ایرانمسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان نوکیشمسیحیان نوکیش در ایرانمسیحیان کاتولیک در ایرانمسیحیان کرجمسیحیان پروتستانمسیحیان پروتستان در ایرانمسیحیان پرتستانمسیحیان آشوریمسیحیان آشوری در ایرانمسیحیان ایرانمسیحیان ارمنیمسیحیان ارمنی در ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهمسیحیان در ایرانمسیحیان در جمهوری اسلامیمسیحیان رشتمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیان غیر تثلیسیمسیحیان غیرتثلیثیمسیخیان ایراننقض حقوق مسیحیان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندی مسیحیان در ایراننوکیش مسیحینوکیشان مسیحنوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در ایارننوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتکمال نعمانیاناجرای احکاماجرای احکام کیفریاجرای احکام حبساجرای احکام زندان اویناخبار نقض حقوق بشر در ایراناعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولتبعید نوکیشان مسیحیجفا بر مسیحیان ایرانجامعه مسیحیان ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی مسیحیان در ایرانحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحسین کدیورخلیل دهقان پورخلیل دهقانپوردگراندیشدگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مسیحیدگراندیشان مسیحی در ایراندادگاه انقلاب رشتدادسرای امنیتدادسرای امنیت اویندادسرای امنیت تهرانزندانی عقیدتی نوکیش مسیحیسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانسرکوب مسیحیان در ایرانسرکوب نوکیشان مذهبیسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان در ایرانسرکوب اقلتیهای مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانسرکوب شهروندان مسیحیشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: