•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازداشت سه تن از نوکیشان مسیحی ساکن رشت توسط نیروهای امنیتی

0
854

شنبه ۴ اسفند ماه ۱۳۹۷ سه تن از نوکیشان مسیحی ساکن رشت بنام های : بهنام اخلاقی,  بابک حسین زاده،  و “مهدی خطیبی” توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی شنبه ۴ اسفندماه ۱۳۹۷، سه نوکیش مسیحی در شهر رشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. هر چند طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی در ایران به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال کرده و برخورد قهرآمیزی با آنان دارند. بنقل از یک منبع نزدیک به این شهروندان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر بازداشت این دگراندیشان مذهبی گفت؛ نیروهای امنیتی شنبه شب و همزمان با برگزاری جلسه کلیسای خانگی با هجوم ناگهانی اقدام به بازداشت این سه نوکیش مسیحی که در جلسه حضور داشتند کردند. این منبع مطلع در ادامه گفت, نیروهای امنیتی ضمن بازداشت این سه نوکیش مسیحی اقدام به تفتیش منزل کرده و برخی از لوازم شخصی افراد از جمله گوشی های تلفن همراه و چند جلد کتاب و کامپیوتر را نیز ضبط و به همراه افراد بازداشت شده با خود برده اند.این منبع مطلع در ادامه گفت, علیرغم پیگیریهای مکرر خانوادهای افراد بازداشت شده تا لحظه تنظیم این خبر از دلایل بازداشت و یا حتی محل نگهداری این سه نوکیش مسیحی اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۹ بهمن ماه سالجاری نیز دو نوکیش مسیحی به نام‌های “حسین کدیور” و “خلیل پوردهقان” در یک جلسه کلیسای خانگی بازداشت شدند. همچنین در تاریخ ۲۱ بهمن ماه نیز “عبدالرضا (متیاس) علی حق نژاد” در منزل شخصی خود بازداشت شد، در ادامه این روند روز جمعه ۲۶ بهمن ماه نیز سه نوکیش مسیحی دیگر به نام‌های “محمد وفادار”، “محمد (شهروز) اسلام دوست” و “کمال نعمانیان” در یک جلسه کلیسای خانگی بازداشت شدند و به بازداشتگاه منتقل شدند. 

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب دگران دیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.