•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

بازداشت یک شهروند بلوچ, ساکن شهر پیشین توسط نیروهای امنیتی

0
439

روز جاری, یک شهروند بلوچ ساکن شهرپیشین سرباز واقع در استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالان بلوچ, روز سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸, یاسر شه بخش, شهروند بلوچ ساکن شهر پیشین واقع سرباز  از توابع استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

براساس این گزارش, در زمان بازداشت پدر وی از ماموران امنیتی جویای اتهامات و دلایل بازداشت فرزندش شده بود که ماموران امنیتی در جواب وی گفته اند که اتهام فرزندشان “اقدام علیه امنیت ملی” است و توضیح بیشتری به خانواده این شهروند بلوچ داده نشده است. 

یاسر شه بخش, ۲۳ ساله, فرزند محمد ساکن شهر پیشین واقع در  شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان میباشد. 

لازم به ذکر است که یاسر شه بخش, در حالی که مشغول کار برروی زمین کشاورزی خود بوده توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است. 

از محل نگهداری و چگونگی روند پرونده این شهروند بلوچ تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی بیشتری در دست نیست. 

 عدم امکان دسترسی به وکیل و همچنین عدم شفافیت در روند بازجوئی و تفهیم اتهام دقیق فرد در زمان بازداشت از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در اکثر مواقع اتهامات نسبت داده شده بر افراد در زمان بازداشت از جمله مصادیق سرکوب آزادی بیان و عقیده میباشد که در منظر دستگاه قضائی حاکم بر ایران از آن با عنوان اقدام علیه امنیت ملی و یا سایر مصادیق اتهامی یاد میشود که بیان اینگونه اتهامات  از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: