•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

حسین سلامی, فعال صنفی فرهنگیان ساکن ساری بازداشت شد

0
451

روز جاری, حسین سلامی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و از اعضای هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان مازندران, ساکن ساری پس از مراجعه به دادگاه انقلاب این شهر بازداشت شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸، حسین سلامی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن ساری در پی مراجعه به دادگاه انقلاب ساری بازداشت و بدلیل عدم تامین مبلغ وثیقه صادره در وقت اداری امروز, با توجه به دستور دادیار پرونده, این فعال صنفی به بازداشتگاه منتقل شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام و تائید این خبر گفت, در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, در پی یورش پلیس امنیت به منزل حسین سلامی و دو تن دیگر از فعالان صنفی فرهنگیان ساکن ساری و آمل بنام های علیرضا قربانی و محمد صادق وفائی از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان مازندران پس از تفتیش منازل و ضبط وسائل این افراد حسین سلامی و محمدصادق وفائی به پلیس امنیت ساری و علیرضا قربانی به پلیس امنیت بابل مورد احزار و بازجوئی قرار گفته بودند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت, امروز و با توجه به حضور حسین سلامی در دادگاه انقلاب ساری برای این فعال صنفی قرار وثیقه صادر شد و با توجه به کمبود زمان اداری و عدم توانائی خانواده وی در تامین سند ملکی بعنوان وثیقه, بنا به دستور دادیار پرونده, این فعال صنفی به بازداشتگاه منتقل شده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت این بازداشت از بابت اتهامات همان پرونده که حسین سلامی به همراه علیرضا قربانی و محمدصادق وفائی پیش تر مورد بازجوئی قرار گرفته بودند میباشد . 

لازم به توضیح است که در طی بازجوئی قبلی از حسین سلامی و دو فعال صنفی دیگر از استان مازندران, موضوعات حول محور تجمعات اعتراضی اخیر فرهنگیان که در استان مازندران به همراه سایر استانهای دیگر ایران برگزار شده بود صورت گرفته بود. 

تجمع اعتراضی اخیر فرهنگیان با توجه به فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ مقارن با روز معلم، که در آن از معلمان ایران خواسته شده بود در ادارات آموزش و پرورش دست به تجمع اعتراضی و تحصن بزنند. 

فرهنگیان بازنشسته در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳آبان ماه در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود. 

بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: