•                  
چهارشنبه , ۲۲ مرداد , ۱۳۹۹
چهارشنبه, آگوست 12

بازداشت ۳ شهروند در مریوان و مهاباد توسط نیروهای امنیتی

0
85

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان مریوان, کاوان کسرایی, شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. همچنین در شهرستان مهاباد نیز سوران نصری و امید عباسی, توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, کاوان کسرائی, متولد: ۱۳۷۶, فرزند: ابوبکر, ساکن روستای نی از توابع شهرستان مریوان توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. در همان تاریخ سوران نصیری, اهل شهر گوگتپه واقع در شهرستان مهاباد و امید عباسی, اهل روستای ایندرقاش از توابع مهاباد توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

بازداشت کاوان کسرائی, در جریان مراجعه نیروهای امنیتی به روستای نی برای ممانعت از برگزاری مراسم گرامیداشت ۳فعال محیط زیست جان‌باخته در آتش سوزی جاری در مناطق شهرستان پاوه صورت گرفته است.

همچنین بازداشت سوران نصری و امید عباسی, بدون ارائه مجوز قانونی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

علیرغم مراجعه خانواده‌ این افراد به مراکز قضایی و امنیتی مریوان و مهاباد، تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در رابطه با محل نگهداری 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقص حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض سرکوب احزابنیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامورد احزاب کوردیورش نیروهای امنیتیکاوان کسرائیکردستان احزاب کوردیامید عباسیامیدعباسیاحزاباحزاب متخاصماحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب مسلح کرداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد نخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیاخبار سرکوب شهروندان در ایرانارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت خودسرانهبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانروستای نی شهرستان مریوانسوران نصریسرکوب احزابسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب در ایرانسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهر گوگتپهشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان مهابادشهرستان مریوانعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیونعضویت در احزاب مخالف نظامعضویت در احزاب کوردعضویت در احزاب کرد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: