•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

صدور احکام اعدام و حبس تعزیری برای ۲ شهروند اهل سنت در ارومیه

0
147

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست علی شیخلو, با صدور و دادنامه ای محی الدین تازه وارد, زندانی عقیدتی اهل سنت را از بابت اتهام عضویت در گروههای سلفی به اعدام محکوم کرد. همچنین عبدالسلام مردان رزگه,  هم در این پرونده به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, محی الدین تازه وارد, زندانی عقیدتی سنی مذهب توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست علی شیخلو از بابت اتهام عضویت در گروههای سلفی به اعدام محکوم شد. عبدالسلام مردان رزگه, دیگر شهروند اهل سنت در این پرونده نیز از بابت همین اتهام به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس این گزارش, حکم صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تهران امروز پس از انتقال محی الدین تازه وارد به دفتر شعبه مذکور به وی  ابلاغ شد. 

عبدالسلام مردان رزگه, دیگر متهم این پرونده در تاریخ  ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام مراحل بازجوئی و محاکمه در دادگاه بدوی بطور موقت و تا زمان ابلاغ حکم قطعی از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. 

در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۳۹۷, محی الدین تازه وارد, توسط ماموران امنیتی در شهرستان اشنویه بازداشت شده بود و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و طی مراحل بازجوئی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, عبدالسلام مردان رزگه, در اعتراض به وضعیت بلاتکلیفی دست به اعتصاب زده بود و بر اثر اعتصاب دچار ضعف شدید شده بود.

در آبان ماه ۱۳۹۷, این شهروند در توسط ماموران امنیتی در محل کار خود بازداشت شد و پس از انتقال  به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی پس از ۳ ماه برای اولین بار توانست با خانواده خود به مدت ۱۰ دقیقه ملاقات کند. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاقاضی علی شیخلومحی الدین تازه واردمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیاهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در کردستاناهل تسنن در ایراناهل سنتاهل سنت در کردستاناهل سنت در ایراناهل سنت در جمهوری اسلامیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنت در ایرانصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریعبدالسلام مردان رزگهعضویت در گروههای سلفی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: