•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

یورش گسترده نیروهای امنیتی و بازداشت نوکیشان مسیحی در تهران, کرج و ملایر

0
1540

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۳تیر ماه ۱۳۹۹, در پی یورش نیروهای امنیتی تهران ژوزف شهبازیان، به همراه ۸ تن دیگر از نوکیشان مسیحی بازداشت شدند. در خبری دیگر ۳ نوکیش مسیحی ساکن کرج توسط نیروهای امنیتی پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین ۳ نوکیش مسیحی ساکن شهرستان ملایر پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان و طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, در ساعات پایانی سه شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, ژوزف شهبازیان، رضا- ن، سالار- الف، مینا – خ، مریم -خ, به همراه ۴ تن دیگر با هویت نامشخص از نوکیشان مسیحی ساکن تهران در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین در ساعات اولیه چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, فرهاد- م, آرش – ر و فرهاد – خ, سه تن دیگر از نوکیشان مسیحی ساکن کرج پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت شدند. در ساعات اولیه چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, سهراب – ع ابراهیم – ع و یک فرد دیگر با نام یاسر توسط نیروهای امنیتی شهرستان ملایر بازداشت شدند. 

براساس این گزارش, ماموران امنیتی با یورش به یک کلیسای خانگی در محله یافت آباد تهران, پس از تفکیک زنان و مردان از یکدیگر هر یک از این افراد را بطور جداگانه تحت بازجوئی قرار دادند و پس از ضبط کتاب‌های مسیحی و تلفن‌های همراه ۳۰ نفر از این افراد از میان آنها ژوزف شهبازیان، رضا- ن، سالار- الف، مینا-خ، مریم – خ و ۴ نفر دیگر با هویت نامشخص را بازداشت کردند. 

همچنین در جریان یورش نیروهای امنیتی به منازل مسکونی دستکم ۳ نوکیش مسیحی ساکن کرج پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل, فرهاد- م, آرش – ر و فرهاد – خ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که برای آزادی ۲ تن از این افراد قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان صادر شده است. 

همچنین در پی بازداشت سهراب – ع,  ابراهیم – ع و فردی دیگر با نام یاسر, سه تن از نوکیشان مسیحی ساکن شهرستان ملایر این افراد پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام روز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹ هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است.

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از “دغدغه‌ها و نگرانی‌های” اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲  ماده ۱۸ و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

برچسب هامحرومیت از تحصیل مسیحیان ایرانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان کرجمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تهرانمسیحیان تبشیرینقض حقوق مسیحیان در ایراننقض حقوق پیروان ادیاننقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندی مسیحیان ایراننقض حقوق شهروندی مسیحیان در ایراننقض حقوق شهروندی دگراندیشان مذهبینوکیش مسیحینوکیش مسحینوکیشاننوکیشان مذهبی در ایراننوکیشان مسیحنوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در ایارننوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتژوزف شهبازیانپیروان مسیحیت در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان سایر در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولبازداشت دگراندیشان مذهبیبررسی دموکراسی در مورد دگراندیشان مذهبی در ایرانتبعید نوکیشان مسیحیجفا بر مسیحیان ایرانجامعه مسیحیان ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشدگراندیشان مدهبیدگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مذهبی در جمهوری اسلامیدگراندیشان مسیحی در ایرانسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانسرکوب مسیحیان در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان مذهبیسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان در ایرانسرکوب گسترده دگراندیشان مذهبیسرکوب پیروان مسیحیت در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانسرکوب دگراندیشان ایرانسرکوب دگراندیشان دینی در ایرانسرکوب دگراندیشان در ایرانسرکوب دگراندیشان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان مسیحی در ایرانشهروندان مسیحی در ایرانشهروندان مسیحیانشهرستان ملایر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: