•                  
چهارشنبه , ۱۵ مرداد , ۱۳۹۹
چهارشنبه, آگوست 5

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: افزایش محکومیت حبس میثم جولانی, فعال ملی مدنی

0
137

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۳تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به ریاست طاهر رسولی با صدور دادنامه ای میثم جولانی, فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را به تحمل ۱۳ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, میثم جولانی, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهامات “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف” به تحمل ۱۳ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این فعال ملی مدنی در حکم غیابی که پیش از این توسط همین شعبه برای وی صادر شده بود از بابت اتهام فوق به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

براساس دادنامه صادره به تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹ که در تاریخ ۱۲ تیر ماه به این فعال ملی مدنی ابلاغ شده اتهام وی “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف” عنوان شد که محکومیت حبس وی از ۶ ماه حبس تعزیری در حکم غیابی به ۱۳ ماه حبس تعزیری افزایش پیدا کرد اما ۷۴ ضربه شلاق وی بر قوت خود باقی است. 

در تاریخ ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, میثم جولانی, با دریافت ابلاغیه ای از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل برای حضور در جلسه دادرسی « واخواهی » به تاریخ رسیدگی ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, برای ارائه دفاعیاتش فراخوانده شده بود.

در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, میثم جولانی,  بصورت غیابی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به ریاست اکبر حیدری از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف”, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

 در تاریخ  ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف « اغتشاش » “ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, مادر, پدر, خواهر و برادر “میثم جولانی”, که برای پیگیری وضعیت حقوقی پرونده وی به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه کرده بودند در پی اصرار خانواده وی مبنی بر چرائی صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از سوی دادسرا برای آزادی موقت “میثم جولانی”, با رفتار پرخاشگرانه “سلیم”, دادیار مستقر در دادستانی اردبیل مواجه شدند و در ادامه با صدور حکم بازداشت هر ۴ نفر این خانواده بازداشت شدند و پس از اتمام بازجوئی توسط قاضی کشیک آزاد شدند.

میثم جولانی, در جریان بازداشتهای گسترده به دلیل اعتراضات به افزایش گرانی بنزین و گرانی کالا و خدمات در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در خانه پدری خود به روشی خشن بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان علیرغم تامین مبلغ در خواستی برای آزادی وی اما بازپرس شعبه مذکور از آزادی موقت وی سر باز زده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۶, از بابت پرونده ای که با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود به دادگاه انقلاب شهرستان اهر احضار و مورد محاکمه قرار گرفته بود. علت احضار وی شرکت در مراسم زبان مادری بود که در سال ۱۳۹۴,  در شهر اهر برگزار شده بود. در جریان آن مراسم و در پی یورش نیروهای امنیتی، دستکم ۱۰۰ نفر از فعالین در این مراسم بازداشت و با پرونده‌های سیاسی و امنیتی روبه‌رو شدند.

پیش از آن و در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۶, “میثم جولانی”, به همراه ۲ تن دیگر از فعالان ملی مدنی به شعبه ۳ دادگاه انقلاب شهرستان اهر جهت برگزاری جلسه دادرسی احضار شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۷ و در جریان تجمعات قلعه بابک به همراه جمع زیادی از فعالان ملی مدنی در پی یورش ماموران امنیتی به آن مراسم به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت شده بود. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

برچسب هافعال ملی مدنی میثم جولانیفعال آذربایجانیفعال آذربایجانی میثم جولانیفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی میثم جولانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذربایجانیفعال ترک شهرستان اردبیلمیثم جولانیمیثم جولانی فعال ملی مدنیمیثم جولانی فعال ترکمیثم جولانی فعال ترک آذربایجانینقض آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸گرانی قیمت بنزین در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اخبار نقض حقوق بشر در ایراناردبیلاعتراض آباناعتراضات مدنی در ایراناعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات اباناعتراضات اخیراعتراضات اخیر در ایراناعتراضات به گرانی بنزیناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت میثم جولانیبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه 1398تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان در سال ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضتظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانحقوق شهروندی در ایراندادگاه کیفری 2 اردبیلدادگاه کیفری ۲ اردبیلدادگاه انقلاب اردبیلزندان مرکزی اردبیلزندان اردبیلسجاد جولانیسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۱۰۲ دادگاه کیفریشعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیلشعبه صدور دو دادگاه کیفری دو اردبیلطاهر رسولی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: