•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
دوشنبه, نوامبر 30

آزادی یک نوکیش مسیحی پس از اتمام بازجویی با تودیع قرار وثیقه

0
133

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, سمیه « سونیا » صادق, ساکن تهران و نوکیش مسیحی  با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از محبت نیوز, روز پنجشنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, سمیه « سونیا » صادق, نوکیش مسیحی ساکن تهران پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

گفته می شود ارگان بازداشت کننده این نوکیش مسیحی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بوده و پس از بازداشت این شهروند ساکن تهران وی به زندان اوین منتقل شد و پس از اتمام بازجوئی و بازپرسی در شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران با تودیع وثیقه آزاد شده است. 

در تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, جمعی از نوکیشان مسیحی ساکن تهران در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند و در این گزارش اعلام شده سمیه « سونیا » صادق, در میان افراد بازداشت شده بوده است.

حقوق بشر در ایران, قادر به تائید صحت این خبر نیست و انتشار این مطالب به نقل از وبسایت محبت نیوز صورت گرفته است. 

علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است.

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از “دغدغه‌ها و نگرانی‌های” اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲  ماده ۱۸ و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: