•                  
جمعه , ۰۹ آبان , ۱۳۹۹
جمعه, اکتبر 30

بازداشت ۳ تن از شهروندان در ماهشهر توسط نیروهای امنیتی

0
89

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان ماهشهر, علی بترانی, حسین بترانی و فرد دیگری بنام صادق « نام خانوادگی نامشخص », جملگی افراد از ساکنان شهرک مدنی از توابع شهرستان ماهشهر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, علی بترانی, فرزند: خلیل, حسین بترانی, فرزند: خلیل و شهروند جوان دیگری بنام صادق « نام خانوادگی نامشخص », توسط نیروهای امنیتی در شهرک مدنی واقع در شهرستان ماهشهر  بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “علی بترانی و حسین بترانی با یک دیگر بردار هستند و بازداشت آنها بدون تفهیم اتهام توسط ماموران امنتی صورت گرفت. همچنین نفر سوم هم با نام صادق « نام خانوادگی نا مشخص » جدا از۲ نفر اول در شهرک مدنی ماهشهر بازداشت شد”. 

دحیمی در ادامه افزود: “آنچه فعالان مدنی و شهروندان در شهرک مدنی می گویند این است که احتمالاً بازداشت این ۳ نفر مرتبط با هجوم به منزل شخصی امین آلبوغبیش, رئیس پایگاه بسیج شهرک مدنی ماهشهر بوده باشد”.

لازم به اشاره است که حیدر عباس زاده، فرمانده نيروى انتظامی اهواز در تاریخ ۴مردادماه ۱۳۹۹ از بازداشت اين ۳ نفر خبر داده بود و در ادامه مدعی شد: “این افراد در هجوم به منزل شخصی امين آلبوغبيش, رئیس پایگاه بسیج شهرک مدنى که منجر به کشته شدن مادر وی شده بود مشارکت داشتند”. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانامین آلبوغبیشاعتراض شهروندان عرببازداشت و بی خبریبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و شهروندانبازداشت و شهروندان در ایرانبازداشت گسترده شهروندان در ایرانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان عربحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندان در ایرانحسین بترانیربازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب یسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانسرکوب شهروندان عرب زبان ایرانشهروندان در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهل تسننشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عربیعلی بترانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: