•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

بازداشت ۲ شکارچی غیرمجاز در شهرستان سوادکوه

0
553

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۱مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران محیط بانی و نیروی انتظامی شهرستان سوادکوه ۲ شکارچی غیرمجاز را به اتهام عاملیت در کشتار گسترده حیات وحش در این شهرستان بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از دیدبان محیط زیست ایران, روز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, دو شکارچی غیرمجاز, به اتهام عاملیت در شکار گسترده و غیرمجاز حیات وحش در این شهرستان توسط ماموران محیط بانی و نیروی انتظامی این شهرستان بازداشت شد. 

براساس این گزارش, ماموران محیط بانی شهرستان سوادکوه در پی دریافت گزارشی مبنی بر شکار غیرمجاز اقدام به گشت زنی در منطقه حفاظت شده کردند و پس از ۲ روز بررسی, تحقیق و ردزنی در کوهستان، دو شکارچی متخلف را حین پایین آمدن از ارتفاعات مشاهده کردند. 

محیط بانان به صورت نامحسوس به تعقیب متخلفین پرداخته و آن‌ها را هنگامیکه سوار یک خودرو شده بودند، غافلگیر و دستگیر کردند و در بازرسی از خودروی متخلفین اجزای بدن یک کل وحشی تازه شکار شده کشف و ضبط شد. 

در ادامه این ۲ شکارچی غیرمجاز برای سپری کردن دوران بازجوئی و تفهیم اتهام به مراجع قضائی تحویل داده شدند. 

 با توجه به اینکه یکی از متخلفین از شکارچیان بی‌رحم و حرفه‌ای منطقه بود، با دستور مقام قضایی گوشی تلفن همراه متهم مورد بازبینی قرار گرفت.

در جریان بررسی گوشی تلفن همراه شکارچی متخلف تصاویر متعددی از شکار گونه‌های مختلف جانوری بدست آمد که در تمامی آن‌ها چهره متهم نیز به وضوح مشخص است.

تصاویر مربوط به شکار حداقل ۳ کل وحشی، یک بز وحشی، دو قوچ وحشی و یک کبک دری می‌باشد.

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.