•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

بازداشت میرموسی ضیاء گرگری, فعال ملی مدنی ساکن نقده توسط نیروهای امنیتی

0
553

میرموسی ضیاء گرگری, فعال ملی مدنی ساکن شهرسولدوز واقع در شهرستان نقده, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸, میرموسی ضیاء گرگری, فعال ملی مدنی ساکن شهر سولدوز از توابع شهرستان نقده واقع در استان آذریایجان غربی در هنگام تردد در خیابان توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ نیروهای امنیتی پس از بازداشت میرموسی ضیاء گرگری, وی را بدون ارائه برگه قضائی مبنی بر تفتیش منزل به محل کار و منزلش منتقل کرده و پس از تفتیش کامل محل کار و محل سکونت وی این فعال ملی مدنی را به همراه خود و برخی لوازم شخصی ضبط شده از وی به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به پیگیریهای صورت گرفته از سوی خانواده و بستگان این فعال ملی مدنی تا به این لحظه از دلایل بازداشت و محل نگهداری این فعال ملی مدنی اطلاعی در دست نیست. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: