•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

مهدی فرطوسی؛ دانش آموز دبیرستانی پس از تحمل ۱ سال و نیم حبس از زندان آزاد شد

0
1174

مهدی فرطوسی, شهروند نوجوان ساکن مشهد, محبوس در زندان وکیل آباد, با استفاده از قانون آزادی مشروط آزاد شد. این شهروند که دانش آموز مقطع دبیرستان بود در جریان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸, مهدی فرطوسی, دانش آموز مقطع دبیرستان, ساکن مشهد, که در جریان تجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود پس از سپری کردن ۱ سال و نیم از دوران محکومیت حبس خود با استفاده از قانون آزادی مشروط آزاد شد. وی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه سالجاری به مرخصی اعزام شده بود. 

براساس این گزارش, مهدی فرطوسی, در حالی که روز پنجشنبه هفته گذشته با توجه به اتمام مرخصی به زندان باز گشته بود به وی اطلاع داده شد که با درخواست آزادی مشروط وی موافقت شده و بدین ترتیب وی آزاد شد. این شهروند نوجوان با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود خبر آزادی خود را اطلاع رسانی کرد. 

لازم به ذکر است؛ مهدی فرطوسی در جریان تجمعات اعتراضی ۱۳۹۶ از سوی نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و آغاز روند دادرسی از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد از بابت اتهامات “اخلال در نظم عمومی” و “توهین به رهبری” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

همچنین در زمانی که وی از سوی دادگاه مورد محاکمه قرار گرفته بود بنا به دستور قاضی شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد برای وی قرار وثیقه به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان صادر شده بود که بدلیل عدم توانائی خانواده وی در تامین وثیقه صادره وی نتوانسته بود بطور موقت آزاد شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده مهدی فرطوسی در زمانی که وی از سوی دادگاه بدوی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود ضمن اعلام آن خبر گفته بود؛ “مهدی برای تامین مخارج مادر و دو خواهرش هم درس می‌خواند هم در مسافرخانه‌ای مشغول به کار بود”. 

این منبع مطلع گفته بود؛ همچنین بعد از بازداشت مهدی فرطوسی  خانواده‌اش به شدت دچار مشکلات مالی شده‌اند آن‌ها به علت فشارها و تهدیدهای امنیتی تاکنون با هیچ رسانه‌ای گفتگو نکرده‌اند.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر گسترش یافت و نیروهای امنیتی نیز با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

 برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب شهروندان  در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.