•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

بازداشت یک شهروند ساکن دهگلان توسط نیروهای امنیتی

0
474

حمید کرونانی, شهروند ساکن شهرستان دهگلان, از سوی نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸, حمید کرونانی, شهروند ۲۴ ساله ساکن روستای کروندان واقع در شهرستان دهگلان از توابع استان کردستان, از سوی نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش, حمید کرونانی, از بابت اتهام مطروحه “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” در زمان بازداشت از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد ولی با این حال اطلاع دقیقی در رابطه با مصادیق مربوط به اتهام مورد ذکر به دست نیامده است.

همچنین در زمان بازداشت پس از تفتیش محل سکونت این شهروند کورد گوشی تلفن همراه وی به همراه برخی دیگر از لوازم شخصی وی از سوی نیروهای امنیتی ضبط شد.
لازم به ذکر است, حمید کرونانی, پیش از این با انتشار ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، از مسئولان حکومتی در جمهوری اسلامی  پیرامون اعمال سرکوبهای گسترده بر علیه شهروندان کورد انتقاد کرده بود.

با توجه به پیگیریهای صورت گرفته از سوی خانواده این شهروند, , مراجعات آنها به ارگانهای امنیتی و قضائی در شهرستان دهگلان و سنندج مبنی بر دلایل بازداشت وی نه تنها پاسخی به آنها داده نشد بلکه محل نگهداری “حمید کرونانی” هم به خانواده این شهروند اطلاعی داده نشد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

کرونانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: