•                  
یک شنبه , ۱۹ مرداد , ۱۳۹۹
دوشنبه, آگوست 10

سازمان عفو بین الملل؛ سه خبرنگار، به اتهامات ساختگی امنیتی متهم شده اند

0
363

سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوانی خواستار حمایت همگانی از “امیرحسین محمدی فر”, “ساناز الهیاری” و “امیر امیرقلی”, ۳ فعال رسانه ای شاغل در نشریه دانشجوئی اینترنتی گام شد که در پی پوشش خبری تجمعات اعتراضی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه  بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در حال حاضر در زندان اوین در انتظار آغاز جلسات دادرسی خود هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸، سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر بی گناهی و محرومیت امیرحسین محمدی فر, ساناز الهیاری و امیر امیرقلی ۳ فعال رسانه ای محبوس در  زندان اوین خواستار آزادی بی قید و شرط خبرنگارانی شد که صرفا به دلیل پوشش خبری اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت و در زندان هستند. سازمان عفو بین الملل از مقامات ایران خواست که این خبرنگاران فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند. در این بیانیه با اشاره به وضعیت سلامتی، شرایط نگهداری و روند ناعادلانه بازداشت و دادرسی این افراد، بازداشت آن ها خودسرانه خوانده شده و علت آن استفاده مسالمت آمیز از حق آزادی بیان، حق تجمع و اجتماع آزادانه و خبررسانی در مورد تجمعات کارگران در کارخانه نیشکر هفت تپه، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و شرایط کاری نامناسب این کارگران عنوان شده است.

در بخشی از این بیانیه با اشاره به شرایط نامناسب سلامتی ساناز الهیاری و محرومیت وی از دسترسی به خدمات پزشکی آمده است که اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی و همچنین یک خبرنگار دیگر به نام عسل محمدی در ارتباط با همین پرونده تحت تعقیب کیفری قرار گرفته‌اند.

متن کامل این بیانیه عیناً در ادامه می آید:


جناب آقای علی القاصی مهر، دادستان محترم تهران؛

سه خبرنگار ایرانی به نامهای امیر امیرقلی، ساناز الهیاری و امیرحسین محمدی فر از دی ماه ۱۳۹۷، بدون دسترسی به وکلای خود، در زندان اوین تهران در بازداشت به سر می برند. این ۳ خبرنگار، به اتهامات ساختگی امنیتی متهم شده اند و در معرض محاکمه قرار دارند، تنها به این دلیل که درباره ی تجمعات کارگران در کارخانه ی نیشکر هفت تپه در استان خوزستان، در اعتراض به عدم پرداخت حقوقشان و شرایط کاری نامناسب، خبررسانی کرده اند. هر سه خبرنگار از اعضای تحریریه ی یک نشریه ی اینترنتی با عنوان “گام”هستندکه در خصوص مسائل مربوط به عدالت اجتماعی، از جمله حقوق کارگران، خبررسانی می کند.

ساناز الهیاری و امیر امیرقلی از دسترسی به مراقبت های پزشکی مناسب محروم شده اند. دست کم دو ماه است که ساناز الهیاری دچار کاهش وزن و لرزش شدید دست و پا شده است و از درد معده مزمن رنج می برد و به درمان فوری نیاز دارد. امیر امیرقلی مبتلا به بیماری دیابت است و دستگاه لازم برای اندازه گیری روزانه ی قند خون در اختیار وی قرار نگرفته است.

دی ماه ۱۳۹۷، مأموران وزارت اطلاعات این خبرنگاران را دستگیر کرده و به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال دادند؛ این خبرنگاران به مدت طولانی در حبس انفرادی به سر برده و بدون حضور وکیل مورد بازجویی قرار گرفتند. آنها ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸جهت تفهیم اتهام به دادسرای واقع در زندان اوین احضار شدند. اتهامات آن ها به قرار زیر است: ” اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی “، ” تبلیغ علیه نظام “، ” نشر اکاذیب”، ” تشکیل گروه با هدف بر هم زدن امنیت ملی”. این سه خبرنگار زندانی در حال حاضر در انتظار محاکمه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به سر می برند.

اینجانب مصرانه از شما درخواست میکنم که امیر امیرقلی، ساناز الهیاری و امیرحسین محمدیفر را فورا و بدون قیدوشرط آزاد کرده و اتهامات وارد شده به این افراد و سایر فعالان حقوق کارگران در رابطه با اعتراضات مسالمت آمیز کارگران در کارخانه نیشکر هفت تپه در استان خوزستان را لغو کنید. خواهشمندم کسب اطمینان کنید که این افراد، تا زمان آزادی شان، از حق ملاقات مستمر با وکلا و خانواده های خود، و همچنین مراقبت های پزشکی فوری و مورد نیازشان، برخوردار می شوند.

اطلاعات تکمیلی; 

ساناز الهیاری و همسرش امیرحسین محمدی فر ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷ در تهران بازداشت شده و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند که زیر نظر وزارت اطلاعات قرار دارد. بعد از گذراندن یک دوره حبس انفرادی ساناز الهیاری به بند زنان زندان اوین منتقل شد و امیرحسین محمدیفر به بند ۴ همین زندان انتقال یافت. در طول این دوره، این دو زندانی بدون حضور وکیل مورد بازجویی قرار گرفتند. همچنین، به خانواده های آنان گفته شد که وکیلی از بین وکلای مورد تأیید رئیس قوه قضائیه انتخاب کنند، اما این خانواده ها از پذیرش این محدودیت امتناع کردند.

بنا به اطلاعاتی که سازمان عفو بین الملل به دست آورده، ساناز الهیاری در سلول تاریکی نگهداری شده، از دسترسی به نور طبیعی محروم بوده و مجبور بوده روی زمین بخوابد. همچنین، با وجود این که عینک این زندانی_شکسته شد_، مسئولان برای مدت طولانی از فراهم کردن عینک دیگری برای او خودداری کردند. نخستین ملاقات ساناز الهیاری با خانواده اش ۲۰ روز بعد از دستگیری او و از پشت شیشه انجام شد. در ملاقات بعدی در اسفند ۱۳۹۷ خانواده اش متوجه شده اند که چشم های او به شدت ورم کرده است. از آن زمان، ساناز الهیاری به مشکلات جسمی دیگری، از جمله درد معده ی مزمن و لرزش شدید دست و پا، متبلا شده و حدود ۱۰ کیلو از وزن خود را هم از دست داده است. خانواده ساناز الهیاری پیوسته از مقام های دادستانی و مسئولان زندان تقاضا کرده اند که او را برای آزمایش های پزشکی به درمانگاهی در بیرون زندان منتقل کنند و دو نامه نیز در همین رابطه به دادستان تهران، علی القاصی مهر و دادستان کل کشور، محمدجعفر منتظری نوشته اند. درخواست های این خانواده بیجواب مانده است.

۲۴ دی ۱۳۹۷ امیر امیرقلی هم به همین نحو توسط مأموران وزارت اطلاعات در شهر بابلسر در استان مازندران بازداشت شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال یافت. این زندانی به مدت ۴۰ روز در سلول انفرادی نگهداری شده و متعاقباً به زندان شیبان در اهواز، منتقل شد. این انتقال ظاهراً به درخواست مسئولان وزارت اطلاعات و مقام های دادستانی شوش در استان خوزستان، انجام گرفت که از اواسط پاییز ۱۳۹۷ چندین فعال حقوق کارگران را در رابطه با اعتراضات صلح آمیز کارگران کارخانه ی نیشکر هفت تپه بازداشت کرده اند. امیر امیرقلی ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ به زندان اوین بازگردانده شد.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، ساناز الهیاری، امیرحسین محمدی فر و امیر امیرقلی جداگانه جهت تفهیم اتهام به دادسرای واقع در زندان اوین احضار شدند. اتهامات آن ها به قرار زیر است: ” اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی “، ” تبلیغ علیه نظام”، ” نشر اکاذیب” و ” تشکیل گروه با هدف بر هم زدن امنیت ملی”. این اتهامات علناً به این دلیل علیه این خبرنگاران مطرح شده است که به صورت مسالمت آمیز از حق آزادی بیان خود و حق تجمع و اجتماع آزادانه استفاده کرده اند تا در مورد تجمعات کارگران در کارخانه ی نیشکر هفت تپه، در اعتراض به عدم پرداخت حقوقشان و شرایط کاری نامناسب، خبررسانی کنند. این سه زندانی در حال حاضر در انتظار محاکمه در شعبه ی ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به سر می برند.

دست کم ۳ نفر دیگر از فعالان حقوق کارگران، به نام های اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی و همچنین یک خبرنگار دیگر به نام عسل محمدی در ارتباط اعتراضات صلح آمیز در کارخانه نیشکر هفت تپه در معرض تعقیب کیفری قرار گرفته اند. اسماعیل بخشی و سیپیده قلیان از ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷ در بازداشت به سر می برند. دستگیری این دو بعد از آن صورت گرفت که درباره شکنجه هایی که به گفته شان در طول دوره بازداشت قبلی شان از اواسط تا آخر پاییز ۱۳۹۷ متحمل شده بودند، سخن گفتند. علی نجاتی، رییس پیشین و از اعضای فعلی سندیکای کارگران هفت تپه، ۸ آذرماه ۱۳۹۷ بازداشت شده و ۸ بهمن ماه به قید وثیقه تا زمان برگزاری محاکمه آزاد شد. عسل محمدی، یکی دیگر از اعضای تحریریه نشریه “گام”، ۱۷ آذر ۱۳۹۷ بازداشت شده و ۱۵ دی به قید وثیقه، تا زمان برگزاری محاکمه آزاد شد. بر اساس اطلاعات عفو بین الملل مسئولان دادستانی یک ، پرونده ی مشترک برای اسماعیل بخشی، امیرحسین محمدی فر، امیر امیرقلی، علی نجاتی، ساناز الهیاری و سپیده قلیان تشکیل داده اند و همگی احتمالا به اتفاق هم مورد محاکمه قرار خواهند گرفت.

 

لازم به ذکر است, امیرحسین محمدی فر، سردبیر نشریه اینترنتی گام و فعال رسانه ای به همراه همسرش ساناز الهیاری که از دی ماه سال ۱۳۹۷ و در جریان تجمعات اعتراضی کارگران “نیشکر هفت تپه” و “گروه ملی فولاد اهواز” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در زندان اوین بسر میبرند در اعتراض به آنچه که عدم توجه مسئولان قضائی و مسئولان زندان اوین به درخواست این زوج فعال رسانه ای در محرومیت “ساناز الهیاری” از دسترسی به خدمات پزشکی و عدم تبدیل قرار بازداشت آنها به قرار وثیقه از سوی دستگاه قضائی و امنیتی دست به اعتصاب غذا زدند.

 پیش از این, امیرحسین محمدی فر و ساناز الهیاری در حالی دست به اعتصاب غذای اعتراضی زدند که پیش از این و در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸, امیرحسین محمدی فر در نامه ای خطاب به “محمد مقیسه” رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و “باقری” رئیس اندرزگاه ۴ زندان اوین اعلام کرده بود که در صورت عدم توجه یا مرتفع نکردن خواسته آنها از تاریخ ۱۳ تیرماه یعنی امروز دست به اعتصاب غذا خواهند زد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از محرومیت ساناز الهیاری از دسترس یه خدمات پزشکی و عدم اعزام وی به مرکز درمانی خارج از زندان اطلاع رسانی کرده بود. 

در آن گزارش بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام آن خبر و بحرانی توصیف کردن وضعیت جسمی این فعال رسانه ای گفته بود؛ علیرغم بروز بیماریهائی چون؛ ضعف جسمانی شدید, مشکلات گوارشی, درد شدید معده و همچنین لرزش اندامها بدن از قبیل دست و پا که منجر به کاهش ۱۰ کیلوگرم از وزن وی شده است نیاز مبرم به اعزام  به مرکز درمانی خارج از زندان اوین دارد.

لازم به ذکر است که در آذر ماه سال ۱۳۹۷و همزمان با تجمعات اعتراضی گسترده کارگران “گروه ملی فولاد اهواز” و کارگران “مجتمع نیشکر هفت تپه” در شوش و اهواز,  نشریه گام به دلیل پوشش خبری وسیع و انتشار مسائل و اخبار کارگری ایران تحت پیگیرد قرار گرفت و در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷, “ساناز اللهیاری”، “امیرحسین محمدی فر” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و بعد از انتقال به زندان اوین در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ این زندان تحت بازجوئی و شدیدترین فشارهای روحی و روانی قرار گرفتند. 

بازداشت ساناز الهیاری در حالی ادامه دارد که شرایط جسمی او به دلیل ابتلا به بیماری نامشخصی که باعث کاهش وزن، ضعف جسمی و لرزش شدید اندام ها شده است نگران کننده است. وی همچنین در دستگاه گوارشی نیز دچار مشکل جدی شده و از درد شدید معده رنج می برد.

این زوج فعال رسانه ای در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده پس از گذشت چند ماه بلاتکلیفی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات به بند عمومی زندان اوین منتقل شدند. 

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: