•                  
چهارشنبه , ۲۲ مرداد , ۱۳۹۹
چهارشنبه, آگوست 12

بازداشت ۳ تن از شهروندان در رباط کریم توسط نیروهای امنیتی

0
313

دادستان عمومی و انقلاب شهر رباط‌کریم از بازداشت ۳ تن در نصیر شهر و رباط کریم به دلیل ارتباط با رسانه های مخالف نظام خبر داده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، سه  تن از شهروندان ساکن شهر رباط کریم و نصیر شهر به اتهام “ارتباط با رسانه های معاند از سوی نیروهای امنیتی این ۲ شهر بازداشت شدند. 

براساس این گزارش, این مقام قضائی ضمن اعلام این خبر و ادعای واحی مبنی بر اینکه ” افراد بازداشت شده با دریافت پول اقدام به جنجال‌آفرینی و ارسال خوراک رسانه‌ای به شبکه‌های معاند می‌کردند و به ازای فیلم‌های ارسالی به خارج از کشور مبالغی به حساب‌های بانکی آنها واریز شده بود.

دادستان عمومی و انقلاب شهر رباط کریم,  بدون اشاره به جزئیات بیشتر این پرونده اضافه کرد که مبالغ پرداختی به این افراد از کشور ترکیه ارسال شده بود. 

 هویت هیچ یک از افراد بازداشت شده  و زمان بازداشت و یا مراحل رسیدگی پرونده آنها در این گزارش اشاره ای نشده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: