•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

محرومیت محمدنظری, زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی

0
698

محمدحسین آقاسی, دادگستری که وکالت پرونده محمدنظری, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی را برعهده دارد با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود از رشد تومور مشکوک به سراطان در معده این زندانی سیاسی و محرومیت محمدنظری از اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان خبر داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸, محمد نظری, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه, به دلیل آنچه که رشد تومور سرطانی در معده وی میباشد از اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان محروم مانده است. بروز این بیماری در محمد نظری ناشی از اعتصاب غذای متعدد این زندانی سیاسی بوده است. محمد نظری از جمله قدیمی ترین زندانیان سیاسی ایران میباشد که تا به امروز ۲۵ سال را در حبس سپری کرده است. 

براساس این گزارش؛ ‏محمد نظری اطلاع داد که در نتیجه اعتصاب غذای ۹۰ روزه اش تومور مشکوک در معده اش دیده شده ولی اجازه بستری شدن و معالجه به وی داده نمی شود.

محمد نظری, فرزند حمدالله متولد ۱۳۵۰ در سال ۱۳۷۳ در شهر بوکان به اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کورد” بازداشت و در حالی که اتهام وارده بر خود را رد کرده بود و آن بر اساس اعترافات دروغین اخذ شده تحت شکنجه می دانست به اعدام محکوم شده بود که این حکم بعد از گذشت ۵ سال با ارجاع به دادگاه تجدیدنظر و سپس دیوان عالی کشور به حبس ابد تقلیل پیدا کرد. 

محمد نظری در مدت ۲۶ حبس خود، طی نامه‌های متعددی به ۳ رئیس قوه قضائیه ایران، خواهان اعاده دادرسی شده اما تاکنون هیچ پاسخی به این زندانی سیاسی داده نشده. 

این زندانی سیاسی با درخواست اعمال ماده ۱۰ آیین دادرسی در پرونده‌اش در مردادماه سال ۱۳۹۶ به اعتصاب غذای اعتراضی زندانیان سیاسی رجایی شهر پیوست که این اعتصاب غذا با واکنش سازمانهای بین المللی حقوق بشر, از جمله سازمان عفو بین الملل را در پی داشت و در تاریخ ۱۴ آبانماه ۱۳۹۶ به صورت مشروط و برای مدت یک ماه اعتصاب غذای خود را متوقف کرد.

محمد نظری, که  ۲۴ سال از مدت محکومیت حبس خود را سپری کرده بود قبل از انتقال به زندان مرکزی ارومیه بعنوان اعتراض به روند حقوقی حاکم بر پرونده اش به مدت ۵۵ روز دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود. 

پس اتمام اعتصاب غذای محمدنظری و اعزام وی به بهداری زندان رجائی شهر به جهت رسیدگی به وضعیت پزشکی این زندانی سیاسی در پی درگیری لفظی که منجر به برخورد فیزیکی این زندانی سیاسی با فردی بنام “ملازاده” شده بود فرد مورد اشاره ۲ سیلی به صورت محمدنظری زد که این اقدام با اعتراض “عمر « سعید » فقیه پور” که ۱۸ سال از محکومیت حبس خود را در این زندان سپری کرده بود به همراه “خالد فریدونی” که ۱۷ از محکومیت حبس خود را در زندان رجائی شهر سپری می کردند مواجه شد. 

در اعتراض صورت گرفته از سوی “خالد فریدونی” و “عمر فقیه پور” نسبت به اقدام غیرقانونی مامور “ملازاده” در مضروب کردن “محمد نظری”، نهایتا پرونده ای علیه خالد فریدونی و عمر فقیه پور مبنی بر درگیری با ماموران در زندان تشکیل شد.

در ادامه همین تنش، این ۳ زندانی سیاسی در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۶ از زندان رجائی شهر کرج به زندان مرکزی ارومیه در استان آذربایجان غربی منتقل شدند.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: