•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

بازداشت صدیقه مرادی, زندانی سابق سیاسی به همراه همسرش و یک شهروند دیگر

0
555

روز جاری, صدیقه مرادی, از زندانیان سابق سیاسی به همراه همسرش مهدی خواص صفت, در منزل شخصی خود در تهران از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی, این افراد به مکان نامعلومی منتقل شدند. از سوی دیگر حسن عطار دیگر شهروند ساکن تهران نیز توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد. 

گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸, صدیقه مرادی به همراه همسرش مهدی خواص صفت و حسن عطار توسط نیروهای وزارت اطلاعات در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ صدیقه مرادی و همسرش مهدی خواص صفت ۲ ساکن تهران ساعتی پیش در منزل شخصی خود در تهران توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و این زوج را به مکان نامعلومی منتقل کردند. امروز همچنین حسن عطار نیزتوسط تیم بازداشت کننده صدیقه مرادی و همسرش در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از طرفی بدون هیچ توضیحی در خصوص دلیل بازداشت، محل انتقال یا قرار صادره برای آنها ارائه ندادند”.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در هنگام بازداشت “صدیقه مرادی” و “مهدی خواص صفت” وسائل شخصی این زوج از سوی نیروهای امنیتی تفتیش و برخی از آنها از جمله تلفن همراه و ۲ عدد  لپ‌تاپ‌ را ضبط کردند.

صدیقه مرادی، از زندانیان سابق  سیاسی, در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و سپس  به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

اتهامات صدیق مرادی در آن پرونده محاربه و ارتباط با گروههای معاند نظام از سوی بازپرس در پرونده درج و از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به وی تفهیم شد و پس از برگزاری جلسه دادرسی صدیقه مرادی طی حکمی از سوی شعبه مذکور به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان گوهردشت کرج محکوم شده بود. حکم صادره توسط دادگاه بدوی با ارجاع در دادگاه تجدیدنظر عینا تائید شد. 

با تنظیم تقاضای اعاده دادرسی در دیوان‌عالی کشور و پذیرفته شدن درخواست و ارجاع پرونده به شعبه ۵۳ دادگاه تجدیدنظر استان تهران که در نتیجه حکم صادره برای صدیقه مرادی از ۱۰ سال به ۵ سال تقلیل پیدا کرد و این زندانی سیاسی با سپری کردن ۵ سال حبس از بند زنان زندان اوین آزاد شد. 

صدیقه مرادی,  همچنین سابقه ۲بار بازداشت از سوی وزارت اطلاعات را در دهه ۶۰ را نیز داشته است پس از بازداشت به مدت ۷ ماه در بند امنیتی ۲۰۹ زندانی بود و در آذرماه ۹۰ به بندعمومی انتقال یافت.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: