•                  
شنبه , ۲۷ مهر , ۱۳۹۸

بازداشت هانی یازرلو و هود یازرلو, پدر و فرزند و از زندانیان سابق سیاسی

0
188

طی هفته جاری, “هانی یازرلو” به همراه فرزندش “هود یازرلو” از زندانیان اسبق سیاسی, ساکن تهران در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم هر ۲ نفر این افراد به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸, “هانی یازرلو” و پسرش “هود یازرلو”, ساکن تهران, هر ۲ نفر از زندانیان سابق سیاسی در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی بدون ارائه برگه قضائی و بدون تفهیم اتهام بازداشت و پس از تفتیش کامل منزل “هانی یازرلو” و ضبط لوازم شخصی وی از قبیل گوشی های تلفن همراه, یک جلد انجیل, پاسپورتها, کامپیوتر, تلفن همراه, مبلغی ارز خارجی توقیف و به همراه این افراد به مکان نامعلومی منتقل شدند. بازداشت هانی یازرلو در حالی صورت گرفت که وی از بیماری قلبی رنج میبرد و تا به حال ۲ عمل جراحی باز بر روی قلبش انجام شده. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “هانی یازرلو” به همراه “هود یازرلو”, پدر و پسر, در ساعت ۵:۳۰ دقیقه عصر یکشنبه هفته جاری از سوی ماموران وزارت اطلاعات, بدون ارائه حکم قضائی اقدام به ورود به منزل آنها کرده و پس از تفتیش منزل و ضبط برخی اقلام شخصی از قبیل گوشی های تلفن همراه, یک جلد انجیل, پاسپورتها, کامپیوتر, تلفن همراه, مبلغی ارز خارجی از وی توقیف و به همراه این افراد به مکان نامعلومی منتقل کردند و پس از گذشت یک روز کامل از بازداشت این پدر و پسر, آنها بطور جداگانه  طی ۲ تماس تلفنی کوتاه به سایر اعضای خانواده خود, “هانی یازرلو” خبر از نگهداریش در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین را داد اما فرزند وی “هود یازرلو” قادر به تشخیص مکان نگهداری خود نبود. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ ماموران امنیتی به مدت ۵ ساعت « از ساعت ۵:۳۰ تا ۱۰:۳۰ »  اقدام به تفتیش کامل منزل “هانی یازرلو” کرده و این در حالی بود که از بدو ورود به منزل  ۲ نفر از آنها نقاب بصورت داشتند و قابل شناسائی نبودند و دلیل طولانی شدن زمان تفتیش منزل انتظار آنها برای بازگشت “هود یازرلو” فرزند “هانی یازرلو” به منزل بود. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ نکته حائز اهمیت بیان این جمله است که هانی یازرلو از بیماری قلبی رنج میبرد و تا به حال ۲ عمل جراحی قلب باز انجام داده و باید قرص های قلب خود را بطور مرتب استفاده کند و از سوی دیگر ۲ رگ قلب وی بسته شده و به تجویز پزشکان متخصص استرس و افزایش ضربان قلب برای وی مضر هست و جان وی در خطر صد در صد قرار دارد و با توجه به سابقه قبلی بازداشت هانی یازرلو, وی به مدت ۲۴ ساعت از دسترسی به داروهای قلب خود چون محروم بوده لذا اسن مساله موجی از نگرانی را در مورد وضعیت سلامتی وی در خانواده اش ایجاد کرد. 

“هانی یازرلو”, در  اردیبهشت سال ۱۳۹۰ طی یورش ماموران امنیتی به مراسمی در بزرگداشت زندانیان سیاسی جان باخته در منزل شخصی وی برگزار شده بود بازداشت گردید و مستقیما به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و با اتمام مراحل بازجوئی و تحمل ۵۵ روز بازداشت با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

با شروع روند دادرسی و ارجاع پرونده این زندانی سیاسی سابق به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ” یحیی پیرعباسی” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری توام با تبعید در زندان ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان و همچنین ۱۵ سال تبعید به “ایرانشهر” محکوم شد. با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر پرونده وی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی “احمد زرگر” مورد بررسی مجدد قرار گرفت و حکم صادره توسط دادگاه بدوی به ۱ سال حبس تعزیری توام با تبعید در زندان مشهد و ۱۵ سال نفی بلد به این شهر تغییر کرد و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ به جهت تحمل حبس از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۲ به بهانه اعزام به دادسرای اوین از بند ۳۵۰ زندان اوین خارج  و مستقیما به زندان وکیل آباد در مشهد جهت اجرای حکم حبس در تبعید منتقل شد. و با پایان اتمام دوران حبس در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۲ با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس در تبعید با احتساب ایام بازداشت اولیه در حکم صادره از سوی دادگاه از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شده بود. 

“هود یازلو”, فرزند “هانی یازرلو”, در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۸۷ بدلیل اینکه همراه با مادر خود “نازیلا دشتی” برای دیدن خاله اش در قرارگاه اشرف در عراق بصورت قانونی عازم آنجا شده بود هنگام بازگشت به ایران به همراه مادرش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و سپس به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین  منتقل شدندو پس از اتمام مراحل بازجوئی و از سوی از سوی دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی”  به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

“هود یازرلو”, در طی دورانی که تحمل حبس می کرد از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۳۵۰ در این زندان منتقل شد و سپس جهت تحمل ادامه حبس خود از آنجا به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد. 

لازم به ذکر است, “هانی یازرلو”, فعال سیاسی طی ۵ دهه اخیر سابقه ۵ بار بازداشت و با بازداشت صورت گرفته در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸ این مورد به ۶ بازداشت افزایش پیدا کرد که ۲ بازداشت آن مربوط به پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود. 
این فعال سیاسی در دهه ۶۰ نیز بیش از ۵ سال به همراه همسرش در زندان بوده است و همچنین در سال ۱۳۷۷ به مدت یکسال در زندان اهواز زندانی بوده است و در سالهای اخیر نیز همسر وی نازیلا دشتی و فرزندانش هود و هامد یازرلو همزمان به مدت ۳ سال در زندان بوده اند.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: