•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

بازداشت یک شهروند اهل سنت در زاهدان

0
533

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته,”جواد کریمزائی”, طلبه اهل سنت, اهل آشار از توابع شهرستان سرباز, توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز پنجشنبه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۸, “جواد کریمزائی”, طلبه اهل سنت, اهل آشار از توابع شهرستان سرباز واقع در استان سیستان و بلوچستان, همزمان با تعطیلی مدارس علوم دینی اهل سنت در دو راهی شورشادی در حوالی زاهدان توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع؛ وقتی مدرسه علوم دینی اهل سنت بخاطر ایام عید تعطیل میشود سر دوراهی شور شادی وقتی طلاب سوار اتوبوس میشوند اطلاعاتی ها با لباس شخصی جلوی اتوبوس را گرفتند و “جواد  کریمزائی”را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت: همراهان این طلبه میگویند وقتی ماموران اداره اطلاعات وارد اتوبوس شدند مستقیما به سراغ “جواد کریمزائی”  رفته و او را از اتوبوس پیاده کردند و پس دست و بند و پابند زدن به وی و انتقال وی به خودروی شان سریعا محل را ترک کردند. 

اتهام نامبرده مشخص نیست، و ماموران امنیتی لباس شخصی در هنگام بازداشت بدون توضیح و نشان دادن حکم جلب وی را با خود بردند.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: