•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

بازداشت دو تن از شهروندان ساکن بوکان توسط نیروهای امنیتی

0
545

عصر چهارشنبه مورخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۷, دو تن از شهروندان ساکن بوکان بنامهای: “مصطفی جوادی” و “توفیق رحمانی” توسط  ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, دو تن از شهروندان ساکن بوکان بنامهای: توفیق رحمانی و مصطفی جوادی در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ و در پی یورش نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

از جمله اتهامات منتسبه بر این افراد «همکاری در احزاب کردی مخالف نظام» عنوان شده است. اما هنوز از مصادیق حقوقی اتهامات این افراد اطلاعی در دست نیست.

همچنین با توجه به پیگیریهای مستمر  و مراجعه خانواده‌های این افراد به مراکز قضائی و امنیتی در بوکان و ارومیه هیچگونه جوابی مبنی بر علل بازداشت و یا مکان نگهداری آنها عنوان نشده است و آنها در بیخبری مطلق از وضعیت این دو شهروند بازداشتی بسر میبرند.

بازداشت بدون تفهیم اتهام شهروندان از جمله موارد نقض حقوق بشر است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر این نکته تاکید دارد که: هر كس‌ دستگير مي‌شود بايد در موقع‌ دستگير شدن‌ از جهات‌ (علل‌) آن‌ مطلع‌ شود و در اسرع‌ وقت‌ اخطاريه‌اي‌ دائر بهر گونه‌ اتهاميكه‌ به‌ او نسبت‌ داده‌ مي‌شود دريافت‌ دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: