•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازداشت ژاکان باران, فعال فرهنگی توسط نیروهای امنیتی در شهرستان ملکشاهی

1
981

روز سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷, ژاکان باران, شاعر و فعال فرهنگی ساکن ایلام توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, ژاکان باران, شاعر و فعال فرهنگی ساکن شهرستان ملکشاهی واقع در استان ایلام در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ و در پی یورش نیروهای امنیتی به محل برگزاری مراسم نوروز در این شهرستان, ضمن ممانعت از انجام مراسم فوق وی را نیز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

یک منبع مطلع که در زمان بازداشت ژاکان باران در محل حضور داشت در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: «ژاکان باران، از فعالین فرهنگی و مدنی این شهرستان پس از اعتراض بە رفتار نیروهای حکومتی، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد». این منبع در ادامە اعلام کرد کە ژاکان باران پس از دو روز نگهداری در بازداشتگاه ادارە اطلاعات، بە زندان مرکزی ایلام منتقل شدە است. همچنین تلاش خانواده این فعال فرهنگی برای معرفی وکیل جهت پیگیری حقوق وی در روند پرونده با ممانعت از سوی ارگانهای قضائی و امنیتی مواجه شده است.  حسین باقری با تخلص (ژاکان باران) از شاعران و فعالان فرهنگی سرشناس در استان ایلام  است کە علارغم توانخواه بودن وی، طی سال‌های گذشتە چندین مرتبە بازداشت و بارها بە نهادهای امنیتی احضار شدە است. سرکوب آزادی بیان از جمله مواردی است که از آن بعنوان نقض حقوق بشر یاد میشود و در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان در ایران و انکار از سوی حکومت جمهوری اسلامی در حالی است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه جمهوری اسلامی در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه وقت قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس بازداشت ژاکان باران به صرف انتقاد از نحوه برخورد نیروهای امنیتی با شهروندان و سرکوب آزادی بیان نشان از چیست؟

1 comment

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.