•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

بازداشت یک درویش گنابادی در اطراف کرج

0
672

امروز سه شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸, اداره اطلاعات سپاه پاسداران ازبازداشت یک درویش گنابادی خبرداد. به گفته این نهاد امنیتی فرد مذکور را به قتل یکی از نیروهای بسیج در جریان حادثه گلستان هفتم  واقع در محله پاسداران تهران در بهمن ۱۳۹۶ متهم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, سازمان اطلاعات سپاه پاسداران که نهادی امنیتی است از بازداشت فردی به اتهام دست داشتن در مرگ محمدحسین حدادیان در اطراف کرج خبر داده است. 

بر اساس این گزارش، سازمان اطلاعات سپاه بدون اشاره به هویت این فرد، وی را از عناصر اصلی و موثر “فرقه‌ای ضاله” عنوان کرده است.

در بهمن ماه سال ۹۶ و در جریان درگیری های مربوط به حوادث گلستان هفتم، رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی از کشته شدن محمد حسین حدادیان، از اعضای بسیج خبر داده بودند.

درگیری‌ نیروهای امنیتی با دراویش از اواسط بهمن ۹۶ در مقابل منزل نورعلی تابنده، قطب دراویش صورت گرفت بود و پس از آن تحصن و تجمع دراویش گنابادی مقابل کلانتری ۱۰۲ در خیابان پاسداران در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، یکی از دراویش با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت و درگیری کشیده شد. در جریان این درگیری ها، صدها تن از دراویش معترض، بازداشت شدند یا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد. همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت بر حق متهم از اتهامات منتسبه و همچنین محفوظ نگه داشتن حق وی برای دستری به وکیل و سایر حقوق دفاعی نیز تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.