•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

پایان اعتصاب غذای علیرضا شیرمحمدعلی با وعده مساعدت از سوی مسئولان زندان/ تداوم اعتصاب غذای برزان محمدی

0
1580

ساعتی پیش “علیرضا شیرمحمدعلی”, زندانی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ با وعده مساعدت از سوی نماینده دادستان بعد از گذشت ۳۴ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد. علیرضل شیرمحمدعلی در تاریخ ۲۳ اسفند ماه سال گذشته به همراه برزان محمدی دیگر زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ بدلیل نامناسب بودن وضعیت اسکان و عدم وجود امکانات در این زندان و با هدف درخواست انتقال به زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بودند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸, برزان محمدی زندانی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ علیرغم ملاقات با نماینده دادستان حاضر به شکستن اعتصاب غذای خود نشد و بر تداوم اعتصاب تا دستیابی به خواسته های خود تاکید کرد. علیرضا شیرمحمدعلی دیگر زندانی محبوس در اندرزگاه ۱۱ که از تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به وضعیت نامناسب و نگهداری و غیر قابل تحمل بودن شاریط اقامتی و عدم وجود امکانات رفاهی در زندان تهران بزرگ«فشافویه»  با هدف انتقال به زندان اوین به همراه برزان محمدی دست به اعتصاب غذا زده بود که با وعده مساعدت از سوی نماینده دادستان بعد از ۳۴ روز  به اعتصاب غذای خود پایان داد.

یک منبع نزدیک به این دو زندانی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ علیرضا شیرمحمدعلی اعتصاب غذای خود را  بعد از گذشت ۳۴ روز با توجه به حضور نماینده دادستان در بند زندان پایان داد. 

این منبع مطلع پیرامون برزان محمدی نیز گفت: برزان محمدی هم امروز سه شنبه ۲۷ فروردین ماه علیرغم ملاقات با نماینده دادستان حاضر به شکستن اعتصاب غذای خود نشد و تا برآورده شدن خواسته های خود بر تداوم اعتصاب غذا تاکید کرد. 

در گزارشی که حقوق بشر در ایران در ساعات اولیه امروز سه شنبه ۲۷ فروردین ماه منتشر کرده بود در آن بر عدم توجه مسئولان زندان تهران بزرگ«فشافویه» به خواسته های این دو زندانی سیاسی در اعتصاب غذا اشاره کرده بود. 

 همچنین امروز سه شنبه ۲۷ فروردین ماه سازمان عفو بین الملل نیز با صدور متنی نسبت به اعتصاب غذای این دو زندانی سیاسی علیرغم گذشت ۳۴ روز در  سایه بی توجهی مسئولان زندان تهران بزرگ«فشافویه» اشاره کرده بود و از مسوئلان قضائی خواسته بود تا نسبت به برآورده کردن خواسته های به حق این دو زندانی سیاسی اقدام کنند. 

متن منتشره از سوی سازمان عفو بین المل در ادامه می آید: 

سازمان عفو بین‌الملل با ابراز نگرانی از وضعیت برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی که حدود یک ماه است در زندان تهران بزرگ در اعتصاب غذا هستند از مقامات ایرانی می‌خواهد که دسترسی آنها به خدمات درمانی مناسب و کافی را تضمین و از آنها در برابر شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی محافظت کنند.
برزان محمدی ۴۱ ساله و علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله از ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷ در اعتراض به شرایط اسفناک زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده‌اند و خواهان انتقال‌شان به زندان اوین شده‌اند.

در بیست و هفتمین روز اعتصاب غذای این زندانیان، وزن علیرضا شیرمحمدعلی به ۵۸ کیلوگرم و وزن برزان محمدی به ۶۳ کیلوگرم رسیده بود. علاوه بر کاهش وزن شدید، فشارخون این دو زندانی میانگین مابین ۶ روی ۸ و ۶ روی ۹ گزارش شده بود.

برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی در تاریخ ۱۳ فروردین ماه با انتشار فایلهای صوتی جداگانه در مورد آخرین وضعیت خود در اعتصاب غذا اطلاع رسانی کرده بودند. 

لازم به ذکر است که علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۶ تیر ماه سال ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همچنین برزان محمدی در جریان تجمعات اعتراضی شهروندان در مرداد ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان فشافویه« تهران بزرگ» منتقل شدند.

برزان محمدی, در زمان محاکمه با اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” جمعاً به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در حال حاضر در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ محبوس میباشد.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ “برزان محمدی” زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ «فشافویه»  با  توجه به ابلاغی که از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران دریافت کرد به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

همچنین علیرضا شیرمحمدی نیز با اتهامات: “توهین به رهبری”, “توهین به روح الله خمینی” و “تبلیغ علیه نظام” به سال حبس تعزیری محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۰ فروردین ماه توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد و این زندانی سیاسی باید منتظر دریافت حکم قطعی خود باشد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۶ دی ماه سال ۱۳۹۷ طی گزارشی با مضمون لیست اسامی زندانیان محبوس در زندان فشافویه «تهران بزرگ» را منتشر کرده بود به وضعیت برزان محمدی نیز اشاره کرده بود. 

تجمعات اعتراضی مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و اقتصادی شهروندان در محله شاپور قدیم اصفهان آغاز شد که بنابر گزارش‌ها به شهرهای دیگر ایران نیز منتقل شد. حرکت‌های اعتراضی در اصفهان روز سه‌شنبه نهم مرداد ماه با تجمع و راهپیمایی اعتراضی در شهرک صنعتی امیرکبیر در محله شاپور جدید آغاز شده بود  و شهروندان اصفهان در کنار شعارهایی علیه گرانی، تورم و بیکاری، خواستار پیوستن بازاریان، کسبه و کامیونداران به جمع تظاهرکنندگان و حمایت آنها شده بودند. اصفهان از جمله کلانشهرهای ایران است که با معضل کمبود آب شرب و آلودگی شدید هوا روبروست. در ماه‌های گذشته حرکت‌های اعتراضی فراوانی به خاطر کم‌آبی، گرانی، بیکاری و وضعیت بد معیشتی در شهرهای مختلف ایران رخ داده است.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.