•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

افزایش تعداد شهروندان بازداشت شده در اهواز

0
677

در ادامه روند رو به افزایش بازداشت شهروندان عرب ساکن اهواز و با توجه به بازداشت سه تن دیگر از شهروندان در سایر مناطق مختلف این شهر تعداد افراد بازداشت شده  به ۳۳ تن افزایش پیدا کرده است.  

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته نیز بیش از ۳۰ تن از شهروندان عرب اهواز و در مناطق مختلف این شهر بازداشت شدند. همچنین در تاریخ ۲۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۸، دستکم سه شهروند در مناطق مختلف شهر اهواز بازداشت شدند که هویت ۳ نفر از شهروندان بازداشت شده در این شهر نیز احراز شد.

هویت این شهروندان ” هاشم هرموشی از روستای شبیشه اهواز و یوسف حیدری و جعفر حیدری از اهالی کوی صیاحی اهواز” احراز شده است. 
لازم به ذکر است که  از میان بازداشت شدگان روز گذشته در ملاشیه اهواز هویت سه شهروند دیگر به نام‌های “رضا حزباوی، سجاد دیلمی و مهدی مروانی” احراز شده است.
روز یکشنبه ۲۵ فروردین‌ماه ۹۸، دستکم ۲۵ تن از شهروندان عرب در ملاشیه اهواز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

پیش از این، اسامی ۲۰ تن از این افراد “رسول فرطوسی، ابراهیم بدوی، امین سیلاوی، علی موسوی (الیوگدیمی)، حسن بیت اسحاق، عماد حیدری، علی ناصری، حاتم دحیمی، احمد بدوی، حسین حمودی، مهدی شریفی، قاسم تمیمی ، عارف صرخی، فؤاد بدوی، کاظم مروانی، محسن زویدات، حبیب کروشات، مسعود حریزاوی، ناجی السواری (معلم) و حیدر سیلاوی” احراز هویت شده بود.

یک منبع محلی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام اسامی و اعلام خبر بازداشت گسترده این شهروندان گفت: “ماموران اطلاعات سپاه بامداد امروز به منزل مجید صرخی واقع در ملاشیه اهواز حمله ور شده و این افراد را که پس از استحکام سیل بند، جهت استراحت و آماده سازی مواد غذایی جمع آوری شده برای توزیع بین سیل زدگان در محل حاضر بودند بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کردند”.
این منبع مطلهع در ادامه گفت، نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران پس از بازداشت این افراد کلیه مواد غذائی و کمک های مردمی جمع آوری شده را نیز مصادره کرده و با خود برده‌اند.

در اقدامی مشابه، روز گذشته در شهر حمیدیه اهواز نیز نیروهای امنیتی تعدادی از شهروندان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند. در این اقدام نیز کمک‌های مردمی جمع آوری شده توسط این امدادرسانان توسط نیروهای امنیتی مصادره شده است.

هویت دو تن از بازداشت شدگان شهر حمیدیه “احمد حلفی، ۲۶ ساله، فرزند عدنان و رضا حلفی، ۱۷ ساله، فرزند احمد” احراز شده بود و هویت بازداشت شدگان دیگر کماکان در حال بررسی است.

پیش از آن نیز تعدادی از شهروندان اهوازی، به نام ‎های “علی حیدری فرزند کاظم، مهدی حیدری فرزند فرحان، مهدی (عدنان) حیدری فرزند کریم، حمزه حیدری و مهدی سواری” به دلیل مشارکت در برگزاری اعتراضی خیابانی توسط مامورین اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. پیشتر نیز خلف مردانی، شهروند عرب اهل روستای مروانه از توابع اهواز در پی اعتراض به عدم امداد رسانی به مردم سیل زده و همچنین جلوگیری از شکستن سیل بند و هدایت سیلاب به زمین‌های زراعی روستاییان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. روز شنبه ۱۷ فروردین نیز ماموران امنیتی، احمد کعبی و یعقوب کعبی دو تن از اهالی روستای گوریه از توابع بخش شعیبیه را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. کماکان از دلایل بازداشت آنها اطلاع دقیقی در دست نیست.

این بازداشت‌ها در حالی است که مورخ ۲۴ فروردین ماه، رئیس پلیس فتا استان خوزستان از شناسایی و معرفی ۲۴ نفر از کاربران فضای مجازی به اتهام نشر شایعات مربوط به سیل در این استان به مراجع قضایی خبر داده است.

شاهین حسنوند بدون اشاره به هویت این افراد مدعی شده است که آنها با پخش شایعات مربوط به سیل موجب “تشویش اذهان عمومی” شده بودند.

وقوع سیل در ایران طی هفته‌های اخیر ابعاد گسترده‌ای به خود گرفته و در بسیاری از استان‌های کشور از جمله استان خوزستان خسارات جانی و مالی بسیاری بجا گذاشته است.

برخورداری شهروندان از تامین اجتماعی در خور و مناسب زندگی انسانی از جمله مواردی است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است. همچنین سرکوب آزادی بیان در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله مواردی است که در ماده ۲ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ میباشد که بر تضمین حقوق طرفین تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.