•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

شیوع طاعون در حیات وحش دماوند همزمان با تائید سازمان دامپزشکی کشور/ تصاویر

0
880

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، بر اثر شیوع طاعون در میان حیات وحش و نشخوار کنندگان شهرستان دماوند تاکنون لاشه ۲۴ بز و گوسفند وحشی در این شهرستان کشف شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دیدبان حیات وحش ایران، روز یکشنبه ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۹، با توجه به اعلام سازمان دامپزشکی کشور در پی شیوع طاعون در میان حیوانات حیات وحش و نشخوارکنندگان شهرستان دماوند تا این لحظه لاشه ۲۴ بز کوهی و قوچ وحشی که بر اثر این بیماری تلف شدند پیدا شده است. 

براساس نتایج اولیه آزمایشاتی که توسط سازمان دامپزشکی کشور بر روی لاشه‌ها انجام شده، بیماری طاعون نشخوارکنندگان از سوی پزشکان این سازمان تائید شده است. 

تا امروز لاشه ۶ کَل ‌و بز وحشی و ۱۸ قوچ و میش وحشی که بر اثر ابتلا به این بیماری تلف شدند در عرصه‌های طبیعی دماوند مشاهده و معدوم شده این اما احتمال می‌رود تعدادی نیز تلف شده و لاشه‌های آن‌ها توسط اکیپ‌های پایش مشاهده نشده باشد.

با مشاهده نخستین مورد از تلفات حیات وحش، نیروهای محیط زیست استان تهران اقدامات جامعی را برای کنترل بیماری آغاز کرده‌اند.

ضدعفونی آبشخورها، پایش مستمر و معدوم ‌سازی بهداشتی لاشه‌ها، هماهنگی با اداره دامپزشکی برای واکسیناسیون دام‌های اهلی حاشیه منطقه شکار ممنوع سفیدکوه آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد.

همچنین محمد فریدی، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست دماوند در گفتگو با ایسنا ضمن تائید این خبر گفت: “ماموران اجرایی محیط زیست دماوند در هفته قبل طی پایش منطقه، به صورت موردی با لاشه ۶ کَل و بز و ۱۸ قوچ و میش مواجه شدند و اقدام به جمع آوری لاشه ها و دفع بهداشتی آن ها کردند.”

این مقام مسئول در اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان دماوند در ادامه افزود: “دامپزشکی علت مرگ این گونه ها را PPR یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک اعلام کرد و این موضوع نیازمند انجام آزمایشات و بررسی بیشتر درصورت مشاهده تلفات جدید و یا بیماری در حیات وحش دستوراتی در این زمینه داده خواهد شد.”

در حال حاضر به‌ غیر از دماوند در استان تهران، مناطق دیگری از کشور در استان‌های فارس، کرمان و اصفهان درگیر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک هستند.

در تاریخ ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, یک بره میش وحشی با دارا بودن علائم PPR, در مناطق آزاد کوهستانی در شهرستان رفسنجان شیوع بیماری طاعون در میان حیوانات این شهرستان قطعی شد. 

طاعون یک بیماری عفونی واگیردار است باكتریال و مشترک بین انسان و حیوانات است و توسط جوندگان و کک آنها به سایر حیوانات و انسان منتقل می شود. بیماری طاعون به بیماری «مرگ سیاه » شهرت دارد. میکروب بیماری طاعون در سال ۱۸۹۴ میلادی وسیله آلکساندر یرسین کشف و به نام باسیل یرسن نامگذاری شد. از آن رو طاعون را بیماری مرگ سیاه نامیدند. 

برچسب هابهداشت و محیط زیستمحیط زیست در ایرانبیماریسازمان حفاظت از محیط زیستبهداشت و درمانحقوق حیوانات در ایرانمنابع طبیعیپناهگاه حیات وحش میانکالهحیات وحشتنوع زیستی و حیات وحشبهداشت محیط زیستاداره حفاظت از محیط زیستموسسه حیات وحش میراث پارسیانمحیط زیستحیات وحش در ایرانمحیط زیست ایرانموسسه حیات وحشموسسه حیات وحش پارسیانمؤسسه‌ی حیات وحش میراث پارسیانحیات وحش پارسیانکارشناس حیات وحشحامیان حیواناتموسه حیات وحشحیواناترئیس سازمان حفاظت محیط زیستبهداشت و درمان شهروندانحفاظت از محیط زیستنقض حقوق حیواناتقانون حمایت از حیواناتحیوانات وحشی در ایرانقانون حفاظت از حیواناتمنابع طبیعی در ایرانشکار کردن حیواناتحفاظت از جنگلهانقض حقوق حیوانات در ایرانحقوق حیواناتحفاظت از منابع طبیعی در ایرانسازمان حفاظت از محیط زیست ایرانبهداشت و محیط زیست در ایرانبیماری حیواناتنابودی حیات وحشمدیریت حیات وحشبیماری طاعون در ایرانبیماری طاعونشیوع بیماری طاعونحیوانات کوهستانیویروس طاعونبیماری طاعون در حیات وحشبیماری طاعون حیواناتبیماری در حیواناتقوچ کوهیسازمان دامپزشکی کشوردامپزشکی کشور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: