•                  
سه شنبه , ۱۴ تیر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, جولای 5

شیوع طاعون در حیات وحش دماوند همزمان با تائید سازمان دامپزشکی کشور/ تصاویر

0
1232

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، بر اثر شیوع طاعون در میان حیات وحش و نشخوار کنندگان شهرستان دماوند تاکنون لاشه ۲۴ بز و گوسفند وحشی در این شهرستان کشف شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دیدبان حیات وحش ایران، روز یکشنبه ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۹، با توجه به اعلام سازمان دامپزشکی کشور در پی شیوع طاعون در میان حیوانات حیات وحش و نشخوارکنندگان شهرستان دماوند تا این لحظه لاشه ۲۴ بز کوهی و قوچ وحشی که بر اثر این بیماری تلف شدند پیدا شده است. 

براساس نتایج اولیه آزمایشاتی که توسط سازمان دامپزشکی کشور بر روی لاشه‌ها انجام شده، بیماری طاعون نشخوارکنندگان از سوی پزشکان این سازمان تائید شده است. 

تا امروز لاشه ۶ کَل ‌و بز وحشی و ۱۸ قوچ و میش وحشی که بر اثر ابتلا به این بیماری تلف شدند در عرصه‌های طبیعی دماوند مشاهده و معدوم شده این اما احتمال می‌رود تعدادی نیز تلف شده و لاشه‌های آن‌ها توسط اکیپ‌های پایش مشاهده نشده باشد.

با مشاهده نخستین مورد از تلفات حیات وحش، نیروهای محیط زیست استان تهران اقدامات جامعی را برای کنترل بیماری آغاز کرده‌اند.

ضدعفونی آبشخورها، پایش مستمر و معدوم ‌سازی بهداشتی لاشه‌ها، هماهنگی با اداره دامپزشکی برای واکسیناسیون دام‌های اهلی حاشیه منطقه شکار ممنوع سفیدکوه آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد.

همچنین محمد فریدی، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست دماوند در گفتگو با ایسنا ضمن تائید این خبر گفت: “ماموران اجرایی محیط زیست دماوند در هفته قبل طی پایش منطقه، به صورت موردی با لاشه ۶ کَل و بز و ۱۸ قوچ و میش مواجه شدند و اقدام به جمع آوری لاشه ها و دفع بهداشتی آن ها کردند.”

این مقام مسئول در اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان دماوند در ادامه افزود: “دامپزشکی علت مرگ این گونه ها را PPR یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک اعلام کرد و این موضوع نیازمند انجام آزمایشات و بررسی بیشتر درصورت مشاهده تلفات جدید و یا بیماری در حیات وحش دستوراتی در این زمینه داده خواهد شد.”

در حال حاضر به‌ غیر از دماوند در استان تهران، مناطق دیگری از کشور در استان‌های فارس، کرمان و اصفهان درگیر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک هستند.

در تاریخ ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, یک بره میش وحشی با دارا بودن علائم PPR, در مناطق آزاد کوهستانی در شهرستان رفسنجان شیوع بیماری طاعون در میان حیوانات این شهرستان قطعی شد. 

طاعون یک بیماری عفونی واگیردار است باكتریال و مشترک بین انسان و حیوانات است و توسط جوندگان و کک آنها به سایر حیوانات و انسان منتقل می شود. بیماری طاعون به بیماری «مرگ سیاه » شهرت دارد. میکروب بیماری طاعون در سال ۱۸۹۴ میلادی وسیله آلکساندر یرسین کشف و به نام باسیل یرسن نامگذاری شد. از آن رو طاعون را بیماری مرگ سیاه نامیدند. 

برچسب هابهداشت و محیط زیستپناهگاه حیات وحش میانکالهمحیط زیست ایرانموسه حیات وحشقانون حفاظت از حیواناتبهداشت و محیط زیست در ایرانویروس طاعونمحیط زیست در ایرانحیات وحشموسسه حیات وحشحیواناتمنابع طبیعی در ایرانبیماری حیواناتبیماری طاعون در حیات وحشبیماریتنوع زیستی و حیات وحشموسسه حیات وحش پارسیانرئیس سازمان حفاظت محیط زیستشکار کردن حیواناتنابودی حیات وحشبیماری طاعون حیواناتسازمان حفاظت از محیط زیستبهداشت محیط زیستمؤسسه‌ی حیات وحش میراث پارسیانبهداشت و درمان شهروندانحفاظت از جنگلهامدیریت حیات وحشبیماری در حیواناتبهداشت و درماناداره حفاظت از محیط زیستحیات وحش پارسیانحفاظت از محیط زیستنقض حقوق حیوانات در ایرانبیماری طاعون در ایرانقوچ کوهیموسسه حیات وحش میراث پارسیانکارشناس حیات وحشنقض حقوق حیواناتحقوق حیواناتبیماری طاعونسازمان دامپزشکی کشورحقوق حیوانات در ایرانمحیط زیستقانون حمایت از حیواناتحفاظت از منابع طبیعی در ایرانشیوع بیماری طاعوندامپزشکی کشورمنابع طبیعیحیات وحش در ایرانحامیان حیواناتحیوانات وحشی در ایرانسازمان حفاظت از محیط زیست ایرانحیوانات کوهستانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: