•                  
شنبه , ۰۵ مهر , ۱۳۹۹
شنبه, سپتامبر 26

شیوع طاعون در حیات وحش دماوند همزمان با تائید سازمان دامپزشکی کشور/ تصاویر

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، بر اثر شیوع طاعون در میان حیات وحش و نشخوار کنندگان شهرستان دماوند تاکنون لاشه ۲۴ بز و گوسفند وحشی در این شهرستان کشف شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دیدبان حیات وحش ایران، روز یکشنبه ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۹، با توجه به اعلام سازمان دامپزشکی کشور در پی شیوع طاعون در میان حیوانات حیات وحش و نشخوارکنندگان شهرستان دماوند تا این لحظه لاشه ۲۴ بز کوهی و قوچ وحشی که بر اثر این بیماری تلف شدند پیدا شده است. 

براساس نتایج اولیه آزمایشاتی که توسط سازمان دامپزشکی کشور بر روی لاشه‌ها انجام شده، بیماری طاعون نشخوارکنندگان از سوی پزشکان این سازمان تائید شده است. 

تا امروز لاشه ۶ کَل ‌و بز وحشی و ۱۸ قوچ و میش وحشی که بر اثر ابتلا به این بیماری تلف شدند در عرصه‌های طبیعی دماوند مشاهده و معدوم شده این اما احتمال می‌رود تعدادی نیز تلف شده و لاشه‌های آن‌ها توسط اکیپ‌های پایش مشاهده نشده باشد.

با مشاهده نخستین مورد از تلفات حیات وحش، نیروهای محیط زیست استان تهران اقدامات جامعی را برای کنترل بیماری آغاز کرده‌اند.

ضدعفونی آبشخورها، پایش مستمر و معدوم ‌سازی بهداشتی لاشه‌ها، هماهنگی با اداره دامپزشکی برای واکسیناسیون دام‌های اهلی حاشیه منطقه شکار ممنوع سفیدکوه آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد.

همچنین محمد فریدی، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست دماوند در گفتگو با ایسنا ضمن تائید این خبر گفت: “ماموران اجرایی محیط زیست دماوند در هفته قبل طی پایش منطقه، به صورت موردی با لاشه ۶ کَل و بز و ۱۸ قوچ و میش مواجه شدند و اقدام به جمع آوری لاشه ها و دفع بهداشتی آن ها کردند.”

این مقام مسئول در اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان دماوند در ادامه افزود: “دامپزشکی علت مرگ این گونه ها را PPR یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک اعلام کرد و این موضوع نیازمند انجام آزمایشات و بررسی بیشتر درصورت مشاهده تلفات جدید و یا بیماری در حیات وحش دستوراتی در این زمینه داده خواهد شد.”

در حال حاضر به‌ غیر از دماوند در استان تهران، مناطق دیگری از کشور در استان‌های فارس، کرمان و اصفهان درگیر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک هستند.

در تاریخ ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, یک بره میش وحشی با دارا بودن علائم PPR, در مناطق آزاد کوهستانی در شهرستان رفسنجان شیوع بیماری طاعون در میان حیوانات این شهرستان قطعی شد. 

طاعون یک بیماری عفونی واگیردار است باكتریال و مشترک بین انسان و حیوانات است و توسط جوندگان و کک آنها به سایر حیوانات و انسان منتقل می شود. بیماری طاعون به بیماری «مرگ سیاه » شهرت دارد. میکروب بیماری طاعون در سال ۱۸۹۴ میلادی وسیله آلکساندر یرسین کشف و به نام باسیل یرسن نامگذاری شد. از آن رو طاعون را بیماری مرگ سیاه نامیدند. 

برچسب هاقوچ کوهیقانون حفاظت از حیواناتقانون حمایت از حیواناتمنابع طبیعیمنابع طبیعی در ایرانموسه حیات وحشموسسه حیات وحشموسسه حیات وحش میراث پارسیانموسسه حیات وحش پارسیانمؤسسه‌ی حیات وحش میراث پارسیانمحیط زیستمحیط زیست ایرانمحیط زیست در ایرانمدیریت حیات وحشنقض حقوق حیواناتنقض حقوق حیوانات در ایراننابودی حیات وحشویروس طاعونکارشناس حیات وحشپناهگاه حیات وحش میانکالهاداره حفاظت از محیط زیستبهداشت محیط زیستبهداشت و محیط زیستبهداشت و محیط زیست در ایرانبهداشت و درمانبهداشت و درمان شهروندانبیماریبیماری حیواناتبیماری در حیواناتبیماری طاعونبیماری طاعون حیواناتبیماری طاعون در ایرانبیماری طاعون در حیات وحشتنوع زیستی و حیات وحشحفاظت از منابع طبیعی در ایرانحفاظت از محیط زیستحفاظت از جنگلهاحقوق حیواناتحقوق حیوانات در ایرانحیواناتحیوانات وحشی در ایرانحیوانات کوهستانیحیات وحشحیات وحش پارسیانحیات وحش در ایرانحامیان حیواناتدامپزشکی کشوررئیس سازمان حفاظت محیط زیستسازمان حفاظت از محیط زیستسازمان حفاظت از محیط زیست ایرانسازمان دامپزشکی کشورشیوع بیماری طاعونشکار کردن حیوانات

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: