•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

احضار و بازجوئی از ۲ شهروند ساکن مراغه در اداره اطلاعات این شهرستان

0
428

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات مراغه در تماس تلفنی با حامد یگانه پور و محمد عباس پور، به همراه چند تن دیگر از شهروندان ساکن این شهرستان آنها را احضار و مورد بازجوئی قرار داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۹، حامد یگانه پور، محمد عباس پور و چند تن دیگر از شهروندان ساکن شهرستان مراغه پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات این شهرستان و طی مراحل بازجوئی پس از چند ساعت آزاد شدند. 

یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “علاوه بر  محمد عباس پور و حامد یگانه پور، چند نفر دیگر هم به اداره اطلاعات برای بازجوئی احضار شدند اما از هویت و محور موضوعات بازجوئی از این افراد اطلاعی در دسترس نیست.”

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

 برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد احضار افراد بصورت تلفنی و از طریق ارگانهای امنیتی در فرآیندی غیرقانونی صورت می گیرد این مورد ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال مدنیاحضاراحضار و بازجوییاداره اطلاعاتاحضار و بازجوئینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراحضاریهاحضار تلفنیسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناحضار و بازداشتنقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانفعالان ترکاحضاروبازجوئیسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان کارگریشهرستان مراغهسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ملیسرکوب فعالان ترک در ایرانفعال ملی مدنیاحضار و محاکمهسرکوب فعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذربایجانی در ایراناحضاروبازجوییفعالان ترک در ایرانفعالان ترک آذری در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک زبان در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذری ایرانفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهاداره اطلاعات شهرستان مراغهاحضاروبازجویی از شهروندانحامد یگانه پورمحمد عباس پورمحمدعباس پورمحمدعباسپورفعالان ملی مدنی مراغه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: