•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

تداوم بلاتکلیفی بهجت بنیاس، فعال اینستاگرامی در زندان اوین

0
105

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، بهجت بنیاس، فعال اینستاگرامی، بطور بلاتکلیف در بند زنان زندان اوین بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، بهجت بنیاس – متولد: ۱۳۴۱ – اهل مازندران – ساکن تهران – مادر ۲ فرزند دختر و پسر – فعال اینستاگرامی محبوس در بند زنان بطور بلاتکلیف در  زندان اوین بسر می برد. 

به نقل از یک منبع نزدیک به بهجت بنیاس در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “با توجه به اینکه عفت بنیاس دوران بازجوئی و بازپرسی را پشت سر گذاشته و با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام تفهیم اتهام هم شده اما هنوز تاریخ دادرسی به پرونده اش مشخص نیست و بلاتکلیف در بند زنان زندان اوین بسر می برد.”

لازم به ذکر است، بهجت بنیاس، در فروردین ماه ۱۳۹۹ به اتهام فعالیت در پیج شخصی اینستاگرام خود با ۳ هزار فالوور، در حمایت از مشروطه خواهان و پادشاهی خواهی، به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین احضار و به دستور حاج مرادی، بازپرس پرونده بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و طی مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد ریال بطور موقت آزاد شد. 

پس از گذشت مدتی، در شهریور ماه ۱۳۹۹، وثیقه گذار بهجت بنیاس، ضمن اعلام انصراف از کفالت برای وی وثیقه خود را آزاد کرد و در تاریخ ۲۲ شهریور ماه سالجاری بهجت بنیاس پس از بازداشت به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب فعالان فضای مجازی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها به منزله سرکوب آزادی بیان و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافضای مجازیفضای مجازی در ایرانفعال فضای مجازیفعال اینستاگرامیفعال اینستاگرامی در ایرانفعال اینستاگرامی در رشتفعالیت تبلیغ علیه نظامفعالیت تبلیغیفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالان فضای مجازیفعالان فضای مجازی در ایرانفعالان فضای رسانه اینقض حقو بشرنقض حقوق بشر در ایرانبلاتکلیفیبلاتکلیفی افراد بازداشت شدهبلاتکلیفی در بازداشتبند ۲۰۹ زندان اوینبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبند۲۰۹ زندان اوینبندزنان در زندان اوینبندزنان زندان اوینبهجت بنیاسبازداشت فعالان فضای مجازیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت وبیخبریبازداشت بهجت بنیاستبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانزنان زندانی در ایرانزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزنان زندانیان سیاسیزندان اوینزندان اوین بند زنانزندانیزندانیان سیاسیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: